Od Leschnitzera do Hagera

Więcej…

Zanim znany tarnogórski lekarz i międzywojenny wiceburmistrz został ostatecznie właścicielem budynku przy ulicy Sienkiewicza 3, musiał stoczyć ciężkie boje w sądzie

Więcej…
 

Pływalnia pod sowickim lasem

Więcej…

W latach 60. ubiegłego stulecia baseny w Czarnej Hucie oblężone były przez spragnionych ochłody mieszkańców i miłośników sportów wodnych. Dzisiaj to królestwo żab

Więcej…
 

Szkoła trzech wieków

Więcej…

Przed każdym, kto od 1856 r. stanął u wylotu ul. Krakowskiej, otwierała się panorama z zabudowaniami Tarnowickiej Huty. Widok na to królestwo Hefajstosa przysłonił w 1874r. nowy okazały gmach, wystawiony z myślą o Atenie, bogini mądrości. Już 140 lat służy tym, którzy chcą się dzielić swą wiedzą z tymi, którzy jej pragną.

Więcej…
 

Sejm Śląski

Więcej…

Pierwszym posłem na Sejm Śląski z ziemi tarnogórskiej był Stanisław Janicki - (1884-1942), śląski pisarz i publicysta, działacz narodowy w okresie plebiscytu i powstań śląskich na terenie Tarnowskich Gór, tarnogórski przedsiębiorca, członek Śląskiej Rady Wojewódzkiej, czołowy polityk Chrześcijańskiej Demokracji Wojciecha Korfantego, stracony przez hitlerowców na gilotynie za działalność konspiracyjną.

Więcej…
 

Z dziejów komunikacji międzygminnej

Więcej…

Autobusem do Toszka cz. 1

Przez dziesiątki lat połączenia Toszka z pobliskimi miejscowościami zapewniała Państwowa Komunikacja Samochodowa. Dopiero w XXI wieku zaczęły tam docierać autobusy i mikrobusy kursujące na zlecenie MZKP Tarnowskie Góry.

Więcej…
 

Wysiedlenia z terenu powiatu tarnogórskiego

Więcej…

CZĘŚĆ VI

Z chwilą wysłania wszystkich trzech transportów z wysiedleńcami do Niemiec w obozie lasowickim pozostało zaledwie 153 zdolnych do pracy ludzi. Już w końcu sierpnia 1945 r. starosta Józef Marek podkreślał, że akcja wysiedleńcza na podległym mu obszarze dobiega końca, a do wywiezienia pozostało jeszcze około 300 osób. W tym samym czasie na teren powiatu tarnogórskiego zaczęli powracać ludzie z transportów wysłanych do Niemiec. Większość z nich, w obawie przed represjami i kolejną wywózką, ukrywała się. Zarządzenie starosty dla funkcjonariuszy MO nakazywało ich tropić i umieszczać w lasowickim obozie.

Więcej…
 

Numer 68233 z miasta gwarków

Siegfrieda Halbreicha do miasta gwarków – w którym spędził młodość - ciągnęło go jak wilka do lasu. Co kilka lat przylatywał zza Oceanu i wspominał lata dojrzewania z coraz mniej licznymi znajomymi

Więcej…
 

Misja jezuickich superiorów

Więcej…

Tarnogórska misja jezuicka – kierowana przez nieprzeciętnych superiorów - była solą w oku nie tylko protestantów ale i katolickich proboszczy, bo przygarniała do siebie wiele zbłąkanych dusz – nie tylko Żydów i ewangelików, ale także parafian

Więcej…
 

Zawody strzeleckie z okazji Dni Tarnogórskich Gwarków

Więcej…

6 i 7 września 2014 r. w kompleksie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach odbyła się po raz kolejny impreza strzelecka z okazji Dni Tarnogórskich Gwarków.

Więcej…
 

Tarnowskie Góry w Polsce Ludowej w obiektywie fotografów

Więcej…

Dla wielu lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte minionego wieku to już zamierzchła epoka. Dla innych – zaledwie wczoraj.

Jakby nie patrzeć, coraz częściej ci, którzy wówczas żyli, zapominają, jak nasze miasto i jego okolice wyglądały w tamtym okresie, jakie było życie codzienne, toczące się na ulicach, jak prezentowała się ówczesna moda, wnętrza sklepów i restauracji. Ci, którzy urodzili się później – mają niewielką okazję do poznania wizualnej strony tego pokrywającego się warstwą zapomnienia epizodu najnowszej historii.

Więcej…
 

W cieniu Wielkiej Wojny

Więcej…

nowa wystawa w Muzeum w Tarnowskich Górach

Od 24 października 2014 r. w tarnogórskim Muzeum będzie można zwiedzać nową wystawę czasową przygotowaną w związku z przypadającą w bieżącym roku rocznicą wybuchu I wojny światowej, która na zawsze odmieniła oblicze Europy i Świata, nie tylko w sensie politycznym, ale także na wielu innych płaszczyznach. Wystawa ukazuje z jednej strony wpływ tych wielkich przemian na lokalną społeczność, a z drugiej przybliża aspekty życia codziennego mieszkańców jednego z powiatów górnośląskich. Patronat honorowy nad ekspozycją objął Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry – Arkadiusz Czech. Jej kuratorem jest Krzysztof Gwóźdź, a autorem aranżacji katowicki artysta plastyk – Franciszek Kłak.

Więcej…
 Okładka Montes nr 70

Okładka Montes nr 70