Montes Tarnovicensis Nr 68

Zburzona rudera

Więcej…

W miejscu rozebranej wiekowej chaty, pomiędzy kamienicami, wyrósł przy ulicy Strzeleckiej rodzinny domek z płaskim dachem

Jednopiętrowa chata z dwuspadowym podwójnie łamanym dachem przy ulicy Strzeleckiej 32 została zaprojektowana 1 maja 1892 roku przez Ottona Kotzulę dla Karola Thiela. Na parterze chałupy znalazły się 3 pokoje, kuchnia i sklep. Poddasze zajmował pokój i strych. Obok domu na podwórzu wzniesiono wychodek według projektu Karola Korbscha.

Więcej…
 

Cmentarz obniża zdrowotność miasta

Więcej…

Nie stać nas na likwidację cmentarza ewangelickiego i założenie nowego – wyjaśniał pastor Fryderyk Sowade władzom miasta, które już w międzywojniu chciały zlikwidować protestancką nekropolię w śródmieściu

Więcej…
 

Śmierć na gilotynie

Więcej…

CZĘŚĆ II - Kaźń hitlerowska Haftanstalt Kattowitz w cieniu czerwonej wdowy

W katowickim więzieniu, mieszczącym się przy ul. Mikołowskiej, czynna była gilotyna zwana „czerwoną wdową”, na której wykonywano wyroki śmierci. Budziła ona grozę wśród ludności Śląska i Zagłębia podczas okupacji hitlerowskiej. 30 czerwca 1942 r. został na niej stracony Stanisław Janicki - śląski pisarz i publicysta, działacz narodowy w okresie Plebiscytu i powstań śląskich na terenie Tarnowskich Gór, radny Rady Miejskiej Tarnowskich Gór, tarnogórski przedsiębiorca, poseł na Sejm Śląski, członek Śląskiej Rady Wojewódzkiej, czołowy polityk w Chrześcijańskiej Demokracji Wojciecha Korfantego.

Więcej…
 

Figura św. Jana Nepomucena

Więcej…

25 maja br. została uroczyście przekazana przez Urząd Miejski w Tarnowskich Górach tarnogórskiemu Muzeum figurka św. Jana Nepomucena. Od 130 lat stała ona w niszy na wysokości piętra domu przy ulicy Strzeleckiej 13.

Więcej…
 

Z dziejów komunikacji międzygminnej

Więcej…

Autobusem do Wojkowic

Pomiędzy Siemianowicami Śląskimi i Piekarami Śląskimi a gminą Psary znajduje się niewielkie miasteczko Wojkowice. Chociaż powstało ono z dala od przelotowych tras i najważniejszych linii komunikacyjnych, to jednak w XX wieku można było do niego dotrzeć trzema rodzajami środków transportu publicznego: najpierw autobusem, następnie pociągiem, a jeszcze później tramwajem. W różnych okresach Wojkowice posiadały bezpośrednie połączenia nie tylko z Katowicami czy Piekarami Śląskimi, lecz także z Bytomiem, Świerklańcem, Pyrzowicami, a nawet z Tarnowskimi Górami.

Więcej…
 

Działalność edukacyjna i popularyzatorska

Więcej…

55 lat Muzeum w Tarnowskich Górach - cz. III

Ważną dziedziną działalności Muzeum, obok podstawowej, związanej z gromadzeniem i opracowywaniem zbiorów jest ich udostępnianie przez organizowanie wystaw, popularyzację wiedzy z dziedzin reprezentowanych w Muzeum, a także wielorakie przedsięwzięcia i imprezy promujące kulturę.

Więcej…
 

Postacie tarnogórskiego wieku pary

Więcej…

Po powtórnym odkryciu w 1784 roku złóż rud srebra i ołowiu do Tarnowskich Gór przybywały tajemnicze postacie, niekiedy z awanturniczą przeszłością, stając się pionierami uprzemysłowienia na Górnym Śląsku

Więcej…
 

Tajemnicze krzyże

Więcej…

Więcej…

Choć to okazja zgoła nie zaduszkowa, chcę zwrócić uwagę Państwa na kilka samotnych krzyży w lesie w sąsiedztwie Świerklańca. Ale zacznijmy od początku.

Więcej…
 

Wysiedlenia z terenu powiatu tarnogórskiego

Więcej…

CZĘŚĆ IV

W samych Tarnowskich Górach do wysiedlenia zgłosiło się 1 100 osób, spośród których 800 skierowano do obozu w Lasowicach. Szacowano, że w mieście ukrywało się jeszcze 500 tarnogórzan zakwalifikowanych do opuszczenia kraju. W celu ich ujęcia starosta Wincenty Łukowski, ku oburzeniu władz miejskich, w nocy z 25 na 26 lipca chciał zarządzić obławę miasta.

Więcej…
 

Tarnogórski ośrodek rehabilitacyjny

Więcej…

CZĘŚĆ X

Mało kto się chyba spodziewał, co stanie się po objęciu stanowiska dyrektora reptowskiego ośrodka przez Józefa Juszkę w 1968 r. Nowy dyrektor okazał się być człowiekiem niepospolitym, a jego koncepcje rozwoju i rozbudowy placówki sięgały daleko poza horyzont wyobrażeń jego współpracowników.

Więcej…
 

Mapa Trappa

Więcej…

Świat ma mapę Piri Reisa datowaną na 1513 r. i zawierającą - zdaniem łowców sensacji - detale jakich na początku XVI wieku Europejczycy znać nie mogli. Tarnowskie Góry mają swoją mapę, równie tajemniczą a młodszą zaledwie o 60 - 70 lat.

Więcej…
 

Nowy król i marszałkowie

Więcej…

12 kwietnia 2014 r. odbyło się coroczne strzelanie królewskie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach. Tytuł króla wywalczył Andrzej Janicki, a marszałkami zostali: pierwszym – Andrzej Pilot, drugim – Adam Flak

Więcej…
 

Ballada o miejskiej rzeźni

Na początku 1888 roku władze Tarnowskich Gór na czele z burmistrzem Edwardem Henke postanowiły wybudować miejską rzeźnię

Więcej…
 

Mamy europosła

Rozmyślania o Górnym Śląsku

W ostatnim numerze „Montesa” pisałem o tegorocznych wydarzeniach i działaniach, które sprawę śląskiej tożsamości postawić mogą w nowym (bardziej lub mniej korzystnym) świetle. Pod koniec 2014 roku może się okazać, że liczyć możemy już tylko na pomoc z Unii Europejskiej, a sprawiedliwe wyroki i rozstrzygnięcia może przynieść tylko mniej lub bardziej odległa przyszłość, bo przecież nie polskie sądy, nawet te najwyższe.

Więcej…
 

Stypendia marszałka po wsze czasy

Mimo starań i protestów rodziców polskich dzieci – ufundowane przez tarnogórski Magistrat - stypendia imienia Piłsudskiego otrzymywali także uczniowie niemieckiego gimnazjum

Więcej…
 Okładka Montes nr 68

Okładka Montes nr 68