
W parafii Matki Bożej Królowej Pokoju w Tarnowskich Górach powstało, jedyne w swoim rodzaju, koło misyjne gdzie oprócz modlitwy i pomocy południowoamerykańskim misjonarzom można zapoznać się z podstawami języka hiszpańskiego.
Więcej…
|

W budowę ogródków działkowych w międzywojennym mieście gwarków angażowali się burmistrz, działkowicze i bezrobotni. Tym ostatnim uprawianie grządek przynosiło wymierne korzyści w postaci warzyw, owoców i kwiatów
Więcej…

Międzywojenni właściciele i kierowcy coraz większej ilości samochodów i autobusów musieli zaopatrywać się w paliwo. Naprzeciw tym zapotrzebowaniom wyszły ogólnopolskie przedsiębiorstwa, które pozakładały w Tarnowskich Górach stacje benzynowe
Więcej…
W katowickim więzieniu, mieszczącym się przy ul. Mikołowskiej, czynna była gilotyna zwana „czerwoną wdową”, na której wykonywano wyroki śmierci. Budziła ona grozę wśród ludności Śląska i Zagłębia podczas okupacji hitlerowskiej. 30 czerwca 1942 r. został na niej stracony Stanisław Janicki - śląski pisarz i publicysta, działacz narodowy w okresie Plebiscytu i powstań śląskich na terenie Tarnowskich Gór, radny Rady Miejskiej Tarnowskich Gór, tarnogórski przedsiębiorca, poseł na Sejm Śląski, członek Śląskiej Rady Wojewódzkiej, czołowy polityk w Chrześcijańskiej Demokracji Wojciecha Korfantego.
Więcej…
Rozmyślania o Górnym Śląsku
Rozkwitająca wiosną przyroda wszędzie i zawsze budzi nadzieję i optymizm. W świecie chrześcijańskim uczucia te wzmacniają jeszcze Święta Wielkanocne, otwierając ponadto wiernym perspektywę najbardziej świetlaną – wiecznego życia w szczęściu. Symbolika wiosny, przesłanie Zmartwychwstania wzywają do odrodzenia i oczyszczenia, każą nie poddawać się nawet najbardziej ostatecznym wyrokom i rozwiązaniom.
Więcej…

Pomiędzy Dąbrową Górniczą a Wojkowicami rozciąga się gmina Psary, należąca do powiatu będzińskiego Chociaż gmina ta związana jest komunikacyjnie przede wszystkim z Będzinem, część połączeń na jej terenie obsługiwana jest na zlecenie Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej w Tarnowskich Górach.
Więcej…

55 lat Muzeum w Tarnowskich Górach - cz. II
Tarnogórskie Muzeum w ciągu kilkudziesięciu lat funkcjonowania znacznie poszerzyło swój zasób posiadania o cenne eksponaty oraz zbiory biblioteczne i archiwalne, dbając o ich stan zachowania i konserwację. Rozwija też systematycznie swoją działalność edukacyjną, wystawienniczą, organizuje wielorakie imprezy, warsztaty skierowane do różnych wiekowo grup odbiorców, sesje naukowe i popularnonaukowe. Przedsięwzięcia kulturalno–edukacyjne organizuje i prowadzi Dział Naukowo - Oświatowy.
Więcej…

CZĘŚĆ III
Zgodnie z zaleceniami wojewody Aleksandra Zawadzkiego i starosty Wincentego Łukowskiego w poszczególnych miejscowościach powiatu powołano komisje, których zadaniem było klasyfikowanie osób do wysiedlenia. W Tarnowskich Górach obok komitetu utworzono aż dziesięć komisji technicznych. Jedno z najliczniejszych gremiów klasyfikujących, zatwierdzone przez Wojewódzką Komisję Kontrolną 30 lipca 1945 roku, składające się z 16 osób, powołano w Piekarach Śląskich.
Więcej…
Pasażerki, nocujące na tarnogórskim dworcu kolejowym w oczekiwaniu na przesiadkę, odprowadzane były do misji dworcowej ulokowanej w izbie porodowej tarnogórskiego przytułku dla kobiet
Więcej…
CZĘŚĆ IX
Powołanie Józefa Juszki na stanowisko dyrektora ośrodka rehabilitacyjnego oznaczało, że ze stanowiskiem tym musi się pożegnać dotychczasowy szef placówki, Bolesław Bara. Napisane na maszynie i podpisane przez Barę pismo do Wydziału Zdrowia i Opieki Społecznej Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Katowicach nosi datę 20 września 1967 r. Z pisma można się dowiedzieć, że Bolesław Bara prosił o zwolnienie ze sprawowanej funkcji dyrektora w związku z utworzeniem w Reptach Zakładu Rehabilitacji Przemysłowo-Zawodowej, co oznaczało przejście ośrodka na nowe formy organizacyjne.
Więcej…

Uruchomiona w 1957 r. dla turystyki podziemnej „Sztolnia Czarnego Pstrąga” zatarła w dzisiejszej świadomości istnienie i znaczenie sztolni Jakuba (Jacoba), której budowę rozpoczął w 1563 r. tarnogórski gwarek Jacob Rapp, rejestrując ją oficjalnie rok później. Była to najdłuższa oraz najważniejsza sztolnia tarnogórskiego górnictwa rudnego działająca w XVI i XVII w. Umożliwiła wówczas dalszy rozwój miasta, dzięki eksploatacji pokładów kruszców, których nie można było odwodnić, a więc wydobyć, stosując ówczesne urządzenia, chociaż ich techniczny poziom i gabaryty zadziwiłyby współczesnych.
Więcej…

W bieżącym roku minął czteroletni okres kadencji władz Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach, dlatego też 21 marca 2014 roku na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo-Wyborczym dokonano wyboru władz organizacji.
Więcej…

Pierwszą willę przy ulicy Wyspiańskiego zbudowano w 1925 roku. Właściciel nazwał domek imieniem swojej przedwcześnie zmarłej córki
Więcej…

W dawnym więzieniu zamkowym obok wikarówki najpierw katolicy urządzili szkołę, a później Magistrat przebudował budynek na kamienicę z mieszkaniami
Więcej…
|
|
|
|