Montes Tarnovicensis Nr 64

Domek maszynisty

Więcej…

Kierownik parowozu w okresie międzywojennym był na tyle majętny, że stać było go na wybudowanie obszernej willi dla całej rodziny

Więcej…
 

Narodowa burza w mieście gwarków

Więcej…

W rozlepianych na płotach i murach domów ulotkach tarnogórscy narodowcy nawoływali do bojkotu Żydów oraz politycznego przewrotu. Doczekali się jedynie zawieszenia działalności placówek Stronnictwa Narodowego

Więcej…
 

Nowy mieszkaniec miasta

Więcej…

- Wrocław musiał wymyślić swoje krasnale, a my jesteśmy miastem gwarków i nie musimy nic wymyślać - powiedział Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór podczas odsłonięcia rzeźby gwarka na zbiegu ulic Krakowskiej i Tylnej.

Więcej…
 

Stanisław Janicki

Więcej…

Prezentujemy fragmenty pracy magisterskiej dotyczącej mało znanej, ale zasłużonej dla Śląska międzywojennego, postaci

CZĘŚĆ III

(1884-1942) śląski pisarz i publicysta, działacz narodowy w okresie plebiscytu i powstań śląskich na terenie Tarnowskich Gór, radny Rady Miejskiej Tarnowskich Gór, poseł na Sejm Śląski, członek Śląskiej Rady Wojewódzkiej, czołowy polityk  Chrześcijańskiej Demokracji Wojciecha Korfantego, stracony przez hitlerowców na gilotynie za działalność konspiracyjną.

Więcej…
 

Z dziejów komunikacji międzygminnej

Więcej…

Autobusem do Będzina

Podróż z Tarnowskich Gór do Będzina wymagała zwykle przesiadki w Piekarach Śląskich lub w Bytomiu. Jednak na przestrzeni lat istniały bezpośrednie połączenia komunikacyjne między gminami wchodzącymi w skład powiatu tarnogórskiego a Będzinem. Także po utworzeniu Międzygminnego Związku Komunikacji Pasażerskiej pojawiły się nowe połączenia ze stolicą powiatu będzińskiego.

Więcej…
 

Stracił willę wraz z patriotyzmem

Majętny mistrz ciesielski z udzielonej tarnogórskiemu magistratowi pożyczki wojennej chciał założyć w mieście gwarków fundację swojego imienia. Gdy zubożał, zrezygnował z tego pomysłu i zażądał zwrotu obligacji wojennych

Więcej…
 

Obcy

Opowiadanie

Ani ja, ani nikt inny nie mógł być świadkiem ciągu wydarzeń, który rozpoczął się wieczorem w karczmie przy północnej stronie tarnogórskiego rynku, gdzie jak zwykle zasiadła grupka mieszczan, sącząc ze szklanic piwo warzone w tutejszym browarze.

Więcej…
 

Zawody strzeleckie z okazji Dni Tarnogórskich Gwarków

Więcej…

7 i 8 września w kompleksie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach odbyły się po raz kolejny zawody strzeleckie z okazji Dni Tarnogórskich Gwarków.

Więcej…
 

Dyplomy przepadły bez wieści

Likwidacja Alter Turnverein Tarnowitz, w którą wciągnięty był nawet tarnogórski burmistrz, trwała kilka lat i przypominała żmudne detektywistyczne dochodzenie, które w dodatku przyniosło marny efekt finansowy

Więcej…
 

Kamieniczka aptekarza

Więcej…

Wzniesiona przez aptekarza ładna piętrowa kamienica z ozdobnymi gzymsami i zwieńczeniami okien, po przebudowie zamieniła się w klockowatą dwupiętrową czynszówkę.

Więcej…
 

Tarnogórski ośrodek rehabilitacyjny

Więcej…

CZĘŚĆ VI

Rozbudową i funkcjonowaniem tarnogórskiego ośrodka rehabilitacyjnego interesowali się co jakiś czas górnośląscy dziennikarze. Pod koniec czerwca 1965 r. w lokalnym tygodniku ukazał się kolejny tekst, opisujący reptowską placówkę. Dziennikarza oprowadzali po ośrodku lek. med. Irena Szastok oraz rehabilitant Kazimierz Ickowicz. Czytelnicy mogli się dowiedzieć, że na pacjentów czekają sale gimnastyczne, basen kąpielowy, polewy, hydroterapia, fizykoterapia, terapia zajęciowa, elektrostymulator czy lampy kwarcowe. Część z tych terminów zapewne nic nie mówiła przeciętnemu prenumeratorowi prasy.

Więcej…
 Okładka Montes nr 64

Okładka Montes nr 64