Montes Tarnovicensis Nr 62

Książęta Siewierscy

Więcej…

Śląsk a ziemia siewierska Cz. III

Ziemia siewierska początkowo była częścią księstwa bytomskiego, a później cieszyńskiego. W 1443 r. książę Cieszyna Wacław sprzedał Siewierz i okolice za 6 tysięcy grzywien srebra biskupowi krakowskiemu Zbigniewowi Oleśnickiemu.

Więcej…
 

Wille jak bliźniaki

Więcej…
„Mimo zastoju gospodarczego i wielkiego braku gotówki wybudowało miasto w r. 1924 dwa domy mieszkalne w rodzaju will przy gościńcu do Tarnowic Starych” – tak o pierwszych domkach zbudowanych przy obecnej ulicy Wyszyńskiego 17-19 i 21-23 pisał Jan Nowak w wydanej w 1927 roku „Kronice miasta i powiatu Tarnowskie Góry”
Więcej…
 

Dlaczego Rybna i Strzybnica?

Więcej…

Ciąg dalszy tarnogórskich maszkaronów

We wszystkich dzielnicach Tarnowskich Gór są obiekty mogące zaciekawić każdego, kogo choćby po amatorsku interesuje architektura. Są przede wszystkim kościoły, stare, ponad stuletnie domy, w Rybnej pałac. Są więc najróżniejsze formy architektoniczne, a i detale, których koncentrując się na tych z centrum Tarnowskich Gór, nie pokazaliśmy w książce ”Małe jest piękne” – poza nielicznymi.

Więcej…
 

Stanisław Janicki

Więcej…

Prezentujemy fragmenty pracy magisterskiej dotyczącej mało znanej, ale zasłużonej dla Śląska międzywojennego, postaci Stanisława Janickiego

(1884-1942) śląski pisarz i publicysta, działacz narodowy w okresie plebiscytu i powstań śląskich na terenie Tarnowskich Gór, radny Rady Miejskiej Tarnowskich Gór, poseł na Sejm Śląski, członek Śląskiej Rady Wojewódzkiej, stracony w przez hitlerowców na gilotynie za działalność konspiracyjną.

Więcej…
 

Urlopy szkolne dla dzieci

Mimo obowiązkowej nauki w sanacyjnej szkole powszechnej do 14. roku życia, na prośbę rodziców wiele dzieci zwalnianych było w Tarnowskich Górach przez szkolnego inspektora z przymusowej edukacji. Wystarczającym powodem była bieda czy choroba matki.

Więcej…
 

Z dziejów komunikacji międzygminnej

Więcej…

Zajezdnia autobusowa w Tarnowskich Górach

W zachodniej części śródmieścia Tarnowskich Gór istniała pod koniec dwudziestego wieku przez krótki czas zajezdnia autobusowa. Użytkowało ją Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Świerklańcu.
Więcej…
 

Księżna Anna, kuzynka monarchów

Więcej…

Panie ze świerklanieckiego zamku, cz. III - DOKOŃCZENIE

Stryj Anny, książę Emil Karol wprawdzie zmarł kilka lat przed jej urodzeniem, ale jego historia chyba znana była krewniakom. Stryjek był najstarszym bratem jej ojca, więc to on miał odziedziczyć dobra przodków, ale... Wpierw zgodnie z oczekiwaniami rodziny ożenił się z pochodzącą ze znakomitej greckiej rodziny - podobno o cesarskich, bizantyjskich przodkach - księżniczką Pulcherią Cantakuzeną. Mieszkali we Włoszech i mieli jedną córkę, księżniczkę Łucję.

Więcej…
 

Szlabany i budki na granicy

Więcej…
Drewniane budki pograniczników i szlabany musiały wystarczyć do zabezpieczenia polskich przejść granicznych w powiecie tarnogórskim
Więcej…
 

Piekarz i rzeźnik w jednym stali domu

Więcej…

Po wybudowaniu kamienicy w narożniku ulic Piastowskiej i Staropocztowej na parterze były wyłącznie mieszkania. Dopiero kolejni właściciele wybili witryny wystawowe i otworzyli sklepy

Więcej…
 

Tarnogórski ośrodek rehabilitacyjny

Więcej…

CZĘŚĆ V

Przystępując do drugiego etapu budowy ośrodka rehabilitacyjnego postanowiono też zagospodarować park otaczający plac budowy. Po dwudziestu latach od opuszczenia tego miejsca przez ostatnich niemieckich właścicieli park zaczynał zatracać swoje walory.

Więcej…
 

Nowy król i marszałkowie

Więcej…

13 kwietnia 2013 roku odbyło się coroczne strzelanie królewskie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach. Tytuł króla wywalczył Zbigniew Madeja, a marszałkami zostali: pierwszym – Michał Mazalik, drugim – Andrzej Janicki.

Więcej…
 

Jak koleje państwowe okpiły fabrykę

Więcej…

Ustna umowa pomiędzy dyrektorami nie wystarczyła do uratowania tarnogórskiej fabryki wagonów, która popadła w taką ruinę, że pod jej gruzami zginęli ludzie
Więcej…
 Okładka Montes nr 62

Okładka Montes nr 62