Montes Tarnovicensis Nr 51

Spółdzielnia w powijakach

Więcej…

Rolnik musi udać się do Żyda, bo nie ma kupca chrześcijanina” – skarżył się zarząd tarnogórskiej Spółdzielni Rolniczo-Handlowej „Rolnik”. Spółdzielcy - popierani przez burmistrza i starostę - w walce z konkurencją niemieckich i żydowskich przedsiębiorców często i gęsto sięgali po argumenty narodowe i religijne. Chociaż spółdzielnia konkurowała także z polskimi handlowcami

Więcej…
 

Budynek Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach

Więcej…

Budynek Sądu Rejonowego w Tarnowskich Górach to jeden z najciekawszych zabytków architektonicznych w mieście. Atrakcyjnie usytuowany na niewielkim wzniesieniu, dobrze utrzymany, z zachowanym historycznym detalem – w tym, co jest ciekawostką – herbem cesarstwa niemieckiego na szczycie fasady. Poziomem artystycznym ze swoją malowniczą bryłą ustępuje w mieście chyba tylko ratuszowi.

Więcej…
 

Tarnowskie Góry Adolfa Munda

Więcej…

Adolf Mund, Widok na wieżę kościoła pw. świętych Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach, około 1921 r., akwarela/papier. Wł.: Muzeum w Tarnowskich Górach

Więcej…
 

Aktywistki z Ligi Kobiet

Więcej…

Chociaż zajmowały się głównie sprawami bytowymi kobiet i działalnością charytatywną, działaczki tarnogórskiej Ligi Kobiet początkowo traktowane były nieufnie przez partyjnych aktywistów.

Więcej…
 

Pamięci Bolesława Kalke (1941-2009)

Więcej…

W bieżącym roku minie druga rocznica śmierci Bolesława Kalke (1941–2009), artysty który zaliczał się do grona najbardziej rozpoznawalnych współczesnych tarnogórskich twórców. Potwierdził to m. in. na kartach Historii Tarnowskich Gór w krótkiej osobistej refleksji prof. Werner Lubos, który zwrócił uwagę na wielki profesjonalizm zawodowy artysty.

Więcej…
 

Z dziejów komunikacji międzygminnej

Więcej…

Autobusem do Pyskowic

Położone na skraju Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego niewielkie Pyskowice przez lata znajdowały się w cieniu większych sąsiadów. Pod względem komunikacyjnym najważniejsze było połączenie z Gliwicami, a dopiero w drugiej kolejności z Bytomiem i powiatem tarnogórskim.

Więcej…
 

Wspomnienie o poetce

Więcej…

Irma (właściwie Irmgard Brunhilde Mercedes Gisela Clotilda) Erben-Sedlaczek urodziła się 13 listopada 1879 roku w Tarnowskich Górach jako trzecie dziecko Heinricha Sedlaczka (07.04.1829-19.11.1886) oraz Ottilii Florentine z d. Böhm (1838-1906). Była prawnuczką założyciela najsłynniejszej tarnogórskiej winiarni – Johanna Sedlaczka (ur. 25.05.1756) i wnuczką Johanna Paula Sedlaczka (27.06.1796-25.01.1878), który handlował winem oraz prowadził księgarnię.

Więcej…
 

Nowa wystawa w tarnogórskim Muzeum

Więcej…

Wystawa czasowa W jedności siła. Historia i tradycje bractw strzeleckich z terenów województw śląskiego i opolskiego przedstawia bogatą przeszłość ruchu strzeleckiego we wspomnianych regionach. Ekspozycja przybliża także zwyczaje, które do dziś kultywowane są przez współczesne bractwa kurkowe.

Więcej…
 

Alojzy Paul

Więcej…

Muzyczne portrety

Na pytanie o zainteresowania i pasje odpowiada z uśmiechem - tym czym żyję, pomimo upływu lat i „dojrzałego” wieku - jest po prostu muzyka. Jak wspomina - w moim rodzinnym domu nie ma takich tradycji lecz bracia mojej mamy Stanisław, Józef i Alojzy Bok byli bardzo dobrymi muzykami, realizowali się szczególnie w grze na instrumentach dętych blaszanych.

Więcej…
 

Dom Podleśnego

Więcej…

Budynek przy ulicy Sobieskiego 24 ma dość dziwny kształt. Zachodnia część jest czterokondygnacyjna, drugie skrzydło jest jednopiętrowe. Kamienica wygląda na niedokończoną.

Więcej…
 Okładka Montes nr 51

Okładka Montes nr 51