Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 47
Z dziejów komunikacji międzygminnej

Więcej…

Autobusem z Tarnowskich Gór do Katowic

Stolica województwa katowickiego od dziesięcioleci była jednym z najbardziej obleganych kierunków w podróżach z Tarnowskich Gór. Jednak wiele lat trzeba było czekać na połączenie tych miast linią autobusową po najkrótszej trasie przez Chorzów.

Więcej…
 

Starosta żołnierzem

Więcej…

Górnośląska szlachta – Wrochemowie Cz. X

Adolf był najmłodszym synem starosty raciborskiego Gottloba von Wrochema. W 1839 r., gdy miał 26 lat,  poślubił Marię von Tschirschky und Bögendorf. W tym samym roku przejął od ojca dobra Wielkie Paniowy. Był ich właścicielem przez prawie ćwierć wieku, do 1850 r.

Więcej…
 

Dobroczynność, profilaktyka i resocjalizacja na terenie Tarnowskich Gór

Więcej…

Analiza zagadnienia dobroczynności, profilaktyki i resocjalizacji na terenie Tarnowskich Gór - rys historyczny - dokończenie z poprzedniego numeru

Opieka społeczna
Pośród interesujących nas zagadnień bardzo istotne miejsce odgrywa opieka społeczna i życie społeczne, które nabrały szczególnego znaczenia i przeżywały swój intensywny rozwój zwłaszcza w okresie międzywojennym.

Więcej…
 

Historia pisana światłem

Więcej…

przedwojenne Tarnowskie Góry w oczach fotografów

Fotografie, a w szczególności dawne fotografie, mają w sobie tę magię fantazmatycznego przeniesienia w przeszłość. Utrwalone na nich pejzaże miejskie, wnętrza oraz portrety nie tylko zachwycają dokładnością i precyzją – przedstawiają niepowtarzalny klimat z przełomu wieku tym bardziej urzekający, im bardziej uświadamia nam rozbieżność między współczesnym stanem a minionym.

Więcej…
 

Przede wszystkim dla Śląska

Rozmyślania o Górnym Śląsku

Pochłonięty z małą resztą (by nie rzec „bez reszty”) sprawami Górnego Śląska, trudno bym nie poruszył w tych „montesowych rozważaniach” sprawy wejścia do koalicji rządzącej sejmikiem wojewódzkim, przedstawicieli Ruchu Autonomii Śląska. Znaczenie i wagę tego faktu dostrzeżono szybko, w wielu miejscach, różnie go też zinterpretowano.

Więcej…
 


Strona 1 z 3