Montes Tarnovicensis Nr 46

Po I Światowym Zjeździe Tarnogórzan

Więcej…

Jest mi niezręcznie – jako pomysłodawcy i współorganizatorowi, oceniać tak znaczącą imprezę. Wszelako jakieś podsumowanie ukazać się musi. Niech żałują ci, którzy mogli być, a nie byli, niech szykują się na następny zjazd ci, którzy chcieli być, a nie mogli.

Zjazd głównie z uwagi na osoby patronów honorowych – księcia i arcybiskupa, spotkał się z zainteresowaniem mediów regionalnych. Mówiono o nim w Radio Katowice, pisała o nim „Gazeta Wyborcza”. Gdy u boku „naszego” księcia Guidotto Henckel von Donnersmarck pojawił się książę kurlandzki Ernst Biron von Curland, spotkanie Tarnogórzan podczas gwarkowego święta nabrało blichtru i mimo nienajlepszej pogody – blasku.

Więcej…
 

Z hutnika malarz

Więcej…

Malarz Józef Machwitz dobrze znał język niemiecki. Po polsku do końca życia mówił i pisał niezbyt poprawnie. Nie przeszkodziło mu to w czasie kampanii wrześniowej służyć w polskim wojsku a pod koniec wojny w Wehrmachcie.

Ściana w holu na parterze tarnogórskiego Ratusza w czasie II wojny światowej ozdobiona była malowidłem przedstawiającym nadanie miastu gwarków herbu przez Jerzego Hohenzollerna. Jeden z mieszczan miał twarz autora fresku Józefa Machwitza, mieszczka miała oblicze żony malarza, a ojciec miasta podobny był do Leopolda Michatza, niemieckiego burmistrza Tarnowskich Gór w latach 1922-1934.

Więcej…
 

Biron z Kurlandii

Więcej…

Książęta w Tarnowskich Górach

Na wrześniowym Zjeździe Tarnogórzan obok Honorowego Obywatela Miasta Tarnowskie Góry, księcia Guidotto von Donnersmarcka gościem był książę Ernst Johann Biron von Curland. Samo nazwisko książęcego gościa to już kawał europejskich dziejów. Bironowie od trzystu lat są obecni na scenie historii. Choć najbardziej znani są jako ostatni książęta kurlandzcy, to najdłużej związani byli ze Śląskiem, gdzie posiadali księstwo żagańskie, a potem dobra sycowskiego państwa stanowego.

Więcej…
 

Z dziejów komunikacji międzygminnej

Więcej…

Niezrealizowane plany tramwaju - Dokończenie

Jeśli nie do Tarnowskich Gór, to może chociaż do Świerklańca? W 1951 r. w prasie wskazywano na konieczność połączenia tramwajem tej wioski z Piekarami Śląskimi. Świerklaniec uznawany był wtedy za miejscowość wypoczynkową i ośrodek turystyczny, w którym świat pracy, drobni rzemieślnicy i inteligencja pracująca odpoczywali w niedziele w parku rozpościerającym się wokół ruin pałacu. Chociaż Wojewódzkie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Katowicach utrzymywało już wtedy linię autobusową z Katowic przez Świerklaniec do Tarnowskich Gór to uważano, że oprócz niej tramwaj do Świerklańca byłby wskazany.

Więcej…
   

Pałac w Brynku

Więcej…

DETALE ARCHITEKTONICZNE - dokończenie z nr 43

Bogata w zdobienia drobnymi detalami jest elewacja od strony ogrodu. Najciekawszy jest portal z herbem rodu oraz sylwetkami leżącego lwa i konia – elementami herbu. Ciekawe są też boczne, ozdobne  płyty z piaskowca z reliefami, na których przedstawiono różne rodzaje ekwipunku myśliwego, rodzaje broni myśliwskiej i bojowej z różnych epok.

Więcej…
 

Uroczystości Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

Więcej…

19 września 2010 roku w Pszczynie odbyły się uroczystości 15-lecia reaktywowania Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, a na pamiątkę tego wydarzenia wyemitowano medal okolicznościowy.

Więcej…
 

Café Kaiserkrone

Więcej…

Secesja, zwana także Art Nouveau w kręgu kultury francuskiej lub Jugendstil w obrębie Austrii i Niemiec, narodziła się w latach 90. XIX wieku w zachodniej Europie z wiodącymi ośrodkami w Belgii, Francji, Hiszpanii i Austrii.

Więcej…
 

Z Kopienic do armii

Górnośląska szlachta – Wrochemowie Cz. IX

W 1837 r. Gottlob von Wrochem kupił od Maurycego von Buchwitz dobra Kopienice koło Gliwic. Były przeznaczone dla jego młodszego syna - Emila. Gdy Emil przejął majątek zbudował w 1844 r. dwór, który stał się domem dla niego, a później także dla jego licznej rodziny. Majątek odwiedzali chętnie także inni Wrochemowie.

Więcej…
 

Dobroczynność, profilaktyka i resocjalizacja na terenie Tarnowskich Gór

Więcej…

Analiza zagadnienia dobroczynności, profilaktyki i resocjalizacji na terenie Tarnowskich Gór - rys historyczny

Więcej…
 

Samotny komin piekarni Balli

Więcej…

Piekarnia Jana Balli znajdowała się w parterowej chacie przy ulicy Gliwickiej 9 już pod koniec XIX wieku. Zachował się archiwalny projekt budowy pieca piekarniczego z 1892 roku. Inne stare rysunki budowlane dotyczą przebudowy drzwi w domu oraz utworzenia w 1895 roku nowego sklepu

Więcej…