Montes Tarnovicensis Nr 41

Miejsca niezwykłe

Więcej…

Tarnowskie Góry

Gra w piny

Do gry wystarczał zwykły dom z cegły. Budynki otynkowane nadawały się do grania wtedy, gdy na parterze odpadł spory płat elewacji, odsłaniając cegłówki. Na początku lat 60. XX wieku w śródmieściu Tarnowskich Gór wybudowano sporo plomb w miejscu zrujnowanych zabudowań. Najlepiej jednak do gry nadawały się nowe budynki z cegły postawione w rejonie ulic Górniczej, Zamkowej i Legionów. Budowlańcy zawsze zwlekali z otynkowaniem murów, więc wspaniałe gołe ściany bloków aż prosiły się o grę w piny. A tamtędy przebiegał szlak szkolnych wędrówek ówczesnych dzieci.

Więcej…
 

Dzieciątko

Dawniej w noc wigilijną to Dzieciątko Jezus składało domownikom podarki. Mówiło się: „to mi przyniosło Dzieciątko”.

Więcej…
 

Erdmann Gustaw hrabia Henckel von Donnersmarck

Więcej…

(1734-1805)

Poczet tarnogórski

Pan Tarnowskich Gór, starosta bytomski. Był najstarszym synem Karola Erdmanna i jego żony Anny Zuzanny von Larisch. Urodził się 18 marca 1734 r. w rodzinnym zamku w Świerklańcu.

Więcej…
 

Sprawiedliwy wśród lekarzy

Więcej…

W pamięci mieszkańców Tarnowskich Gór zachowało się wiele postaci wybijających się ponad przeciętność. Jedną z takich legendarnych osób, o której do dziś można usłyszeć z ust tarnogórzan dużo ciepłych słów, był lekarz Józef Matuszek

Więcej…
 

Masoneria w Tarnowskich Górach

Więcej…

Ruch społeczny, zwany wolnomularstwem lub - z francuska - masonerią, pojawił się w XVIII w. w Anglii i wywodził się wprost z tradycji średniowiecznych cechów tzw. muratorów, wolnych mularzy, którzy stanowili wielonarodowościową, luźną korporację rzemieślniczą, zrzeszającą mistrzów kunsztu architektonicznego, wysoko kwalifikowanych fachowców, artystów kamieniarzy.

Więcej…
   

Zapomniany Carnall

Więcej…

CZĘŚĆ II

Carnall tworzył poezję, pisał wiersze, znaczna ilość z nich przeznaczona była do śpiewania. Jedna z pieśni przebiła wszakże sławą wszelkie pozostałe. „Dzwoneczek Tarnogórski” („Das Tarnowitzer Glocklein”) w okresie rozwoju górnictwa i przynależności Śląska do kultury niemieckiej (a więc przez ponad 100 lat) był właściwie hymnem górniczym, piosenką śpiewaną nie tylko w środowiskach związanych z górnictwem, nie tylko na Górnym Śląsku.

Więcej…
 

2009 - Rok Wojciecha Korfantego

Więcej…

Kalendarium życia
20 kwietnia 1873 r.
- w robotniczej osadzie Sadzawka pod Siemianowicami, jako syn górnika Józefa i matki Karoliny z Klechów, rodzi się Wojciech Korfanty
1879 r. - rozpoczyna naukę w miejscowej szkole ludowej

Więcej…
 

W poszukiwaniu zaginionego

Więcej…

Obrazy Mieczysława Muławskiego - Część VIII

Kaczyniec

Koncepcja przyjęta w cyklu „Poszukiwanie zaginionego” polega na odnajdywaniu w miejskiej przestrzeni obiektów i porównanie ich z już nie istniejącymi, a uwiecznionymi na obrazach i akwarelach  Mieczysława Muławskiego.

Więcej…
 

Starosta Wrochem

Więcej…

Górnośląska szlachta – Wrochemowie Cz. IV

Gottlob był najstarszym pośród z synów Jana Henryka, którzy dożyli wieku dojrzałego. On też kontynuował urzędniczą karierę swego ojca.

Więcej…
 

Jutra może niy być

Więcej…

Żołnierski dziennik Alojzego Lyski

Alojzy Lysko, podejmując trud udokumentowania losów swego ojca wcielonego podczas II wojny światowej w szeregi Wehrmachtu, stworzył epopeję wojenną Górnoślązaków. Miał odwagę, by opisać sprawy trudne, przez wiele lat przemilczane i bolesne. Miał też ogromną wiedzę, talent oraz obiektywizm, by nie opowiadać się po niczyjej stronie i szacunek do bohaterów i historii.

Więcej…
 

Sukcesy tarnogórskich strzelców w Zjednoczeniu Kurkowych Bractw Strzeleckich RP

Więcej…

Podział Górnego Śląska, jaki dokonał się w 1922 r. rozdzielił jednolity do tej pory ruch bracki. W części regionu przyznanej Republice Weimarskiej nadal istniał Górnośląski Związek Strzelecki szczycący się tradycjami sięgającymi połowy dziewiętnastego stulecia, ale nowe realia polityczne zmusiły zrzeszenie do reorganizacji.

Więcej…
 

Z dziejów komunikacji pasażerskiej

Więcej…

Gmina Zbrosławice

Gmina Zbrosławice położona jest na północno-zachodnich rubieżach Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Dzięki sąsiedztwu dużych i średnich miast włączona została w dwudziestym wieku w układ komunikacji międzygminnej.

Więcej…