Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 37

MONTES NUMER 37 - KWIECIEŃ 2009Ks. Prałat dr Jerzy Pawlik

Więcej…

W służbie Boga i człowieka

Niestrudzony Kapłan, wybitny działacz turystyki i krajoznawstwa
(1919-2009)

5 marca 2009r. po Mszy Św. w Katowicach – Bogucicach pożegnano na cmentarzu w Józefowcu wielkiego Syna Ziemi Śląskiej, wspaniałego Kapłana i duszpasterza, serdecznego Przyjaciela Ziemi Gwarków, ks. Prałata dr Jerzego Pawlika.

Więcej…
 

W kręgu kultury

Więcej…

„Kultura jest tym, co sprawia, że człowiek jest czymś więcej niż tylko przypadkowym wydarzeniem. Kultura — jest tym co zostaje, gdy zapominamy wszystko, czego się nauczyliśmy”. Kierując się tym mottem burmistrz Arkadiusz Czech, jak co roku nagrodził tarnogórskich twórców i animatorów kultury, kontynuując tradycję zapoczątkowaną czternaście lat temu. Od tamtej pory nagrodę indywidualną otrzymało pięćdziesiąt pięć osób, a zbiorową Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej oraz Kwartet Śląski.

Więcej…
   

Michenko - ciąg dalszy

Więcej…

Sprawa komendanta tarnogórskiego Powiatowego Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego  Karola Michenki, opisana w ostatnim numerze Montes Tarnovicensis, wywołała spory oddźwięk wśród czytelników. Przypomnijmy, że Karol Michenko skazany został w 1945 roku na karę śmierci za przestępstwa popełnione podczas służby w UB. Bardzo interesujące fakty opisał w liście przysłanym do redakcji Henryk Jerzy Rupik, którego ojciec zetknął się z Michenką.

Więcej…
 

Kozia zagroda

Więcej…

Do dziś przy ulicy Opatowickiej w Tarnowskich Górach zachowały się zabudowania słynnej na Śląsku fermy koziej, założonej z inicjatywy tarnogórskiego landrata Fryderyka Ernsta von Schwerina.
Po wojnie trzydziestoletniej i w okresie prześladowań czarownic w Europie i Niemczech całkowicie wytępiono kozy, które uznano za szkodniki niszczące lasy oraz wcielenie diabła. Dopiero w latach 80. XIX wieku niemiecki gospodarz Christian Dettweiler sprowadził rasowe kozy ze Szwajcarii i rozpoczął wraz ze swoim synem Fryderykiem popularyzować ich hodowlę. W 1892 roku powstało pierwsze stowarzyszenie hodowli kóz, a trzy lata później w Niemieckim Towarzystwie Rolniczym utworzono wydział hodowli kóz.

Więcej…
 


Strona 2 z 3