Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 33

MONTES NUMER 33 - PAŹDZIERNIK 2008Tarnogórski dworzec kolejowy

Ten obecny to już trzeci, kolejny budynek spełniający tę funkcję od czasu, gdy w 1857 r. kolej po raz pierwszy wjechała do miasta. Wybudowany w 1888r. według projektu wrocławskiego architekta Roberta Hönscha w stylu neorenesansowym z pewnymi elementami historyzmu. Posadowiony na kamiennym cokole z żółto – pomarańczowych cegieł.

Więcej…
 

Z kart historii tarnogórskiego Muzeum

Więcej…

Od wielu lat „Dni Gwarków” rozpoczynają się zorganizowaniem konferencji naukowej lub popularno naukowej. W tym roku zorganizowano konferencję poświęconą tematyce 50. lecia tutejszego Muzeum oraz wyspecjalizowanym temacie Ustawy górniczej z 1528r, a mianowicie Ordunkowi Gornemu.

Więcej…
 

Od Hugona do Sienkiewicza

Więcej…

Ulica Sienkiewicza, dawniej Hugostrasse, wytyczona została niecałe 150 lat temu, ale w tym czasie dorobiła się już ciekawej historii. Stoją przy niej budynki, które odegrały ważną rolę w dziejach Tarnowskich Gór – w dodatku mieszkali w nich ludzie wybitni

Po wojnie francusko – pruskiej (1870-71) w Tarnowskich Górach wytyczono kilka nowych ulic, wzdłuż których budowano kamienice i wille z ogrodami.

Więcej…
 

Kiedy COŚ powstanie?

Więcej…

15 października pytanie o budowę nowej oczyszczalni ścieków w Tarnowskich Górach straciło swój retoryczny wydźwięk, a groźba wielomilionowych kar środowiskowych stała się mniej realna. W sali sesyjnej tarnogórskiego ratusza został podpisany kolejny z kontraktów projektu „Budowy kanalizacji sanitarnej i deszczowej oraz oczyszczalni ścieków komunalnych w Tarnowskich Górach – I faza”. Oczyszczalnię zaprojektuje, wybuduje i uruchomi konsorcjum firm Control Process S.A. z Tarnowa i „OTS-IP” z Krakowa.

Więcej…
   


Strona 2 z 4