Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 33

MONTES NUMER 33 - PAŹDZIERNIK 2008Zasługi Hrabiego Fryderyka Von Redena dla rozwoju Górnego Śląska i Ziemi Tarnogórskiej

Więcej…

C Z Ę Ś Ć  I V

Po reaktywowaniu górnictwa rudnego, następnym celem hr. F. Redena staje się uruchomienie nowoczesnego górnictwa węgla kamiennego i związanego z nim hutnictwa żelaza. Wymagało to jednak przeprowadzenia akcji poszukiwania nowych pokładów węgla kamiennego.

Więcej…
 

Detale architektoniczne

Więcej…

„Żywa historia Tarnowskich Gór”  - Część II

W październiku 2007 roku w Zespole Szkół Budowlano - Architektonicznych pod kierownictwem mgr. Anny Sopuch powstał - i nadal jest kontynuowany - projekt pt: „Żywa historia Tarnowskich Gór.” Polega on na stworzeniu dokumentacji fotograficznej elementów dekoracyjnych z fasad kamienic tworzących zabudowę centrum Tarnowskich Gór.

Więcej…
 

Z pamięcią o szkole...

Więcej…

Pierwszy rok działalności Stowarzyszenia na rzecz odnowy budynku LO im. S. Staszica

Zaczęło się na pomaturalnym zjeździe klasy IVc, która ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. S. Staszica w 1977 roku. Absolwenci uznali, że warto dla swojej szkoły coś zrobić. Był to pierwszy impuls do powołania Stowarzyszenia na rzecz odnowy budynku Liceum Ogólnokształcącego im. S. Staszica w Tarnowskich Górach. Zostało ono zarejestrowane 7 listopada 2007 roku.

Więcej…
 

W poszukiwaniu zaginionego

Więcej…

Część I

Postać Mieczysława Muławskiego wpisała się na stałe w historię Tarnowskich Gór. Wpierw aranżator, projektant ekspozycji w Muzeum Tarnogórskim, wnętrz lokali, malunków naściennych, sklepowych witryn, a potem malarz.

Więcej…
 

Miejsca niezwykłe

Więcej…

Tarnowskie Góry

Ramzes i Kamienie

W połowie XIX wieku znany tarnogórski rzeźnik Adolf Fleischer wybudował u zbiegu dzisiejszych ulic Piastowskiej i Lompy parterowy dom wraz z zabudowaniami, które przypominały bardziej chłopską zagrodę niż miejską budowlę.

Więcej…
 


Strona 3 z 4