Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 34-35

MONTES NUMER 34-35 - GRUDZIEŃ 2008Miejsca niezwykłe

Więcej…

Tarnowskie Góry

Park Miejski

Najbardziej atrakcyjnym miejscem dla dzieci był zawsze tarnogórski Park Miejski podczas mroźnej i śnieżnej zimy. Tłumy maluchów i wyrostków płci obojga z sankami, nartami i łyżwami przychodziły wtedy pozjeżdżać z parkowych górek.

Więcej…
 

Więzienia tarnogórskie

Więcej…

Najstarszym tarnogórskim więzieniem były istniejące do dziś piwnice pierwszego Ratusza, zwanego po XIX-wiecznej przebudowie Domem Florczaka. Zachowały się także inne miejskie areszty. Pierwsze więzienie w Tarnowskich Górach znajdowało się przy ulicy Gliwickiej 6 w piwnicach Urzędu Górniczego, który pełnił zarazem funkcje Ratusza. W 1534 roku podczas strajku i buntu tarnogórskich gwarków właśnie w piwnicach Ratusza zamknięto 20 aresztowanych górników.

Więcej…
 

Konkurs na tarnogórski Ratusz

Więcej…

110 lat  Ratusza

„Projekt tarnogórskiego ratusza powstał w wyniku konkursu, rozpisanego przez Berliński Związek Architektów w roku 1895 wśród swych członków na zlecenie miasta Tarnowskie Góry. Spośród 17 prac, przyjęto projekt wyróżniony drugą nagrodą bez większych zmian i zlecono autorowi projektu, profesorowi H. Guth z Charlottenburga dalsze rozpracowanie szczegółów projektu.”

Więcej…
 

Łazarz I Henckel von Donnersmarck

Więcej…

(29 X 1551 - 13 VII 1624)

Poczet tarnogórski

Pan Tarnowskich Gór, Bytomia i Bogumina
Był najstarszym synem spiskiego kupca Jana III Henckla oraz Anny Wildner. Urodził się w Lewoczy, gdzie jego przodkowie od kilku pokoleń sprawowali prestiżowe godności rajców i rychtarzy (odpowiednik burmistrza).

Więcej…
 

Nagrodzeni za podziemia

Więcej… Wyróżnienie w konkursie „Pro Publico Bono” – za najlepsze dzieło obywatelskie – otrzymało Stowarzyszenie Miłośników Ziemi Tarnogórskiej. W konkursie nagradzane są najlepsze inicjatywy organizacji pozarządowych. Doceniane zwłaszcza są dokonania lokalne istotne dla „małych ojczyzn”. Ważne jest promowanie inicjatyw obywatelskich i działania zgodne z etyką.

Więcej…
 
Więcej artykułów…


Strona 5 z 6