Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 34-35

MONTES NUMER 34-35 - GRUDZIEŃ 2008Na wczasy do Jakubowic

Więcej…

W południowo-zachodniej części Gór Stołowych znajdują się Jakubowice. Obecnie jest to dzielnica miasta Kudowa Zdrój. Miejsce to oddalone o 4 kilometry od śródmieścia, położone na dosyć pochyłym zboczu Lelkowej Góry, stanowi odludny i zaciszny zakątek. Przez kilka dziesięcioleci istniał tutaj ośrodek wczasowy i kolonijny Zakładów Chemicznych z Tarnowskich Gór. Zakłady już dawno nie istnieją, smutny los spotkał także część zabudowań ośrodka.

Więcej…
 

Francuskie buty

Więcej…

Opowiadanie

Paul Staniczek siedział jak co dzień w swoim warsztacie szewskim i nakładał na kopyto wycięte według szablonu kawałki skóry. Zdążył je wcześniej pozszywać i koniecznie przed zapadnięciem zmroku musiał połączyć skóry z zelówkami. Drewniane kołki łączące podeszwy i metalowe gwoździe do obcasów mógł przybić nawet w nocy po oświetleniu pracowni płonącymi świecami. Nazajutrz po gotowe półbuty miał przyjść jeden z wekturantów.

Więcej…
 

2599 powodów do szczęścia

Więcej…

Podobno pierwszy listek symbolizuje nadzieję, drugi wiarę, trzeci miłość a czwarty szczęście. Czy zbiór ponad 2,5 tysiąca czterolistnych koniczyn pozwoli znaleźć się  w księdze Polskich Rekordów i Osobliwości albo w księdze Guinessa? Helena Paprocka, właścicielka tej imponującej kolekcji ma zamiar to sprawdzić.

Więcej…
 

Feliks Piestrak

Więcej…

Niewielu mieszkańców Tarnowskich Gór wie, kim był Feliks Piestrak. Dlatego działacze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej ufundowali tablicę pamiątkową poświęconą pamięci tego ostatniego dyrektora tarnogórskiej szkoły górniczej

Więcej…
 

Zasługi Hrabiego Fryderyka Von Redena dla rozwoju Górnego Śląska i Ziemi Tarnogórskiej

Więcej…

C Z Ę Ś Ć   V

Praca i osiągnięcia Ruberga zostały szybko zauważone przez Redena. Wysłał go w kilka zagranicznych podróży, w czasie których zapoznał się on z najnowocześniejszymi rozwiązaniami technicznymi stosowanymi w przemyśle. Miały być one następnie przeniesione na Górny Śląsk.

Więcej…
 


Strona 4 z 6