Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 34-35

MONTES NUMER 34-35 - GRUDZIEŃ 2008Co robią młodzi tarnogórscy plastycy?

Więcej…

Słowa dyrektor Komenderskiej: (...) życzę wam, abyście zaczynając wystawę tutaj, skończyli na międzynarodowych wystawach, młodzi artyści uważają za najcenniejszą recenzję i życiowe przesłanie.

Tarnowskie Góry są bez wątpienia miastem tętniącym artystycznie. A to za sprawą kilku działających w naszym mieście galerii, a to literackiego kabaretu no i działań uczniów tarnogórskiego Zespołu Szkół Artystyczno-Projektowych.

Więcej…
 

Ostatni spadkobiercy

Więcej… Śląska szlachta - Groelingowie cz. IV

W czasie II wojny światowej, w dwa dni po napadzie na ZSRR - 24 VI 1941 r., zginął na froncie rosyjskim szwagier Hansa Jerzego, Karol von Gerlach, generał major niemieckiego lotnictwa.

Więcej…
 

Król Szwecji w Tarnowskich Górach i skarb w kościele Piotra i Pawła

Więcej…

„Kulę tę wystrzelił Gustaw Adolf, król szwedzki, do gałki tutejszego kościoła”- taką oto wiadomość wraz z XVII - wieczną kulą znaleziono w gałce w wieży kościoła p.w. św. Apostołów Piotra i Pawła w Tarnowskich Górach w lipcu 1927 roku.

Więcej…
 

Lamus Literacki, Ślązakom... i szopki

Więcej…

Refleksje Jana Drechslera

W piątkowy wieczór 28 listopada w Tarnowskich Górach na murze Lamusa Literackiego doszło do odsłonięcia skromnej, ufundowanej przeze mnie płyty z napisem „Ślązakom, jacy by nie byli”. Już wcześniej, kiedy to zapowiadałem w gronie znajomych, rodziły się pytania co mnie do tego skłoniło...

Więcej…
 

Pomnik Fryderyka Wielkiego

Więcej…

W 1884 roku w stulecie rozpoczęcia wydobycia rud ołowiu w kopalni Fryderyk na płaskim szczycie pamiątkowej hałdy szybu Rudolfina w niewielkim Parku Górniczym w Bobrownikach Śląskich ustawiono trzymetrowy obelisk z piaskowca, na którym umieszczono medal z popiersiem króla Prus Fryderyka Wielkiego. Nad podobizną Wielkiego Fryca znajdowały się insygnia górnicze oraz królewska korona pruska. Pod medalionem wyryto napis: „Pomimo sceptycznego stosunku króla, hrabia von Reden dokonał w tym miejscu 16 lipca 1783 roku odkrycia bogatego złoża rudy ołowiu”.

Więcej…
 


Strona 3 z 6