Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 34-35

MONTES NUMER 34-35 - GRUDZIEŃ 2008Zdarzyło się

Część V

W Tarnowskich Górach • Na Śląsku • W Polsce • W Europie • Na świecie

Więcej…
 

Józefa Bramowska nasza Senatorka

Więcej…

Tym którzy znają naturę Śląska, a raczej tym którym  wydaje się, że ją znają, klasyczna Ślązaczka ubrana w ludowy strój, w obszerne kiece, kaftany i chusty, kojarzy się zwykle z dobrą gospodynią, oddaną żoną i matką. Są to stare prawdy, lecz także prawdą jest to, iż kobieta śląska potrafiła ponadto zdobyć się na bohaterskie czyny, jeśli tylko wymagała tego chwila. O prawdziwym oddaniu sprawie przyłączenia Śląska do Polski świadczy najlepiej obok czynów dokonywanych w ogniu powstańczych kul, systematyczna wieloletnia praca w przeróżnych kobiecych towarzystwach, stawiających sobie jeden cel: bronić polskości tych ziem, dążyć do połączenia Śląska z Macierzą.

Więcej…
 

Vivat Królowie

Więcej…

14 listopada 2008 roku, po raz kolejny już w dziejach odrodzonego w 1997 roku Kurkowego Bractwa  Strzeleckiego w Tarnowskich Górach, miała miejsce intronizacja króla kurkowego. Impreza ta zorganizowana została w miejscowej restauracji „Campo”, należącej do ustępującego monarchy brackiego – Grzegorza Gawinka. Podczas uroczystości udekorowano także króla i marszałków Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, a o bogatych tradycjach strzeleckich przypomniała promocja monografii poświęconej przeszłości i teraźniejszości tarnogórskiej konfraterni strzeleckiej, pióra Krzysztofa Gwoździa.

Więcej…
 

W poszukiwaniu zaginionego

Więcej…

Obrazy Mieczysława Muławskiego - Część II

Kto patrzył na to miasto przez dłuższy okres czasu, ten dostrzeże zmiany jakie zaszły w jego architektonicznej kompozycji. Na przestrzeni wieków zmieniała się ona wraz z modą i gustami właścicieli, w których ręce przechodziły stare domy.

Więcej…
 


Strona 1 z 6