Kolejarskie familoki

b_200_300_16777215_0___images_stories_montes_90_02-Kolejarskie-familoki-1.jpg

Jednym z pierwszych budynków mieszkalnych, jaki niemiecka państwowa kolej zbudowała w mieście gwarków w 1886 roku, był parterowy domek dla zwrotniczego, później zajmowany przez dróżnika, przy przejeździe kolejowym na styku bytomskiej szosy, obecnie ulica Bytomska, i ówczesnej ulicy Przemysłowej, dziś ulica Legionów

Był to budynek z poddaszem pokrytym dwuspadowym dachem. Mieszkanie składało się z izby i komory.

W 1904 roku niski dom został rozbudowany. Dawne pomieszczenie służbowe przerobiono na komorę. Cztery lata później obok przy obecnej ulicy Legionów 41 wzniesiony został budynek dla dwunastu rodzin robotników kolejowych.

b_200_300_16777215_0___images_stories_montes_90_02-Kolejarskie-familoki-2.jpg

Był podobny w detalach architektonicznych do domu postawionego dla kolejowych urzędników przy ulicy Częstochowskiej 12. Posiadał ryzality i szczyty z pruskiego muru. Na każdym piętrze znajdowały się po dwa mieszkania trzypokojowe z kuchnią. Ubikacje ulokowane były w dobudowanych pionach. Klatki schodowe mieściły się w tylnych ryzalitach środkowych. Trzykondygnacyjny dom, podpiwniczony, z poddaszem kryty był dwuspadowym dachem z naczółkami. Od tyłu były balkony. Piwnice zbudowane były z kamienia łamanego. Budynek zaprojektowali architekci Leonhard i Hesse z katowickiej dyrekcji kolei państwowych.

Kolejny nowoczesny budynek mieszkalny dla pracowników kolejowych wzniesiony został w listopadzie 1895 roku przy ulicy Częstochowskiej 1 i 3. Zaprojektowali go Rebentisch i Metteregang, architekci z katowickiej dyrekcji kolei państwowych. Bliźniaczy dom przeznaczony był dla dwunastu kolejarskich rodzin. Miał trzy kondygnacje, piwnice i poddasze. Na każdym piętrze znajdowały się po dwa mieszkania – jednopokojowe z kuchnią i dwupokojowe z kuchnią. Klatka schodowa znajdowała się w środkowej dobudówce.

W tym samym czasie obok zbudowany został także dom dla sześciu rodzin kolejarzy. W budynku na każdym piętrze znajdowały się po dwa mieszkania dwupokojowe z kuchnią. W latach późniejszych wokół domów wzniesiono komórki, pralnie i altany w założonych ogródkach. Wspomniane zabudowania do dziś zamieszkiwane są przez lokatorów.

Paweł Bednarek

 

Okładka Montes nr 90

Okładka Montes nr 90