Piknik na strzelnicy tarnogórskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego

b_200_300_16777215_0___images_stories_montes_87_14_Piknik-na-strzelnicy_1.jpg

Zgodnie z tradycją, jednym z najważniejszych celów działalności Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach, jest integracja lokalnej społeczności. Wydarzenia przygotowywane niegdyś przez miejscowe Bractwo Strzeleckie skierowane były nie tylko do członków organizacji, ale również mieszkańców miasta i okolicznych miejscowości. Przykładem tego mogą być m.in. tzw. strzelania otwarte (Freienschießen), którym poświęcony został artykuł w numerze „Montes Tarnovicensis” z grudnia 2016 r.

Nawiązanie do tego typu działań stanowił piknik bracki. Jego pierwszą edycję, zorganizowaną wspólnie z Urzędem Miejskim w Tarnowskich Górach, mamy już za sobą. Wydarzenie to było szczególne, bowiem zbiegło się z obchodami dwudziestolecia reaktywacji Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach. Impreza rozpoczęła się od spaceru po mieście szlakiem organizacji, której tradycje sięgają 1780 r. Przybyli na tę część pikniku mogli zapoznać się z pamiątkami po dawnej konfraterni strzeleckiej prezentowanymi w tarnogórskim Muzeum na stałej ekspozycji „Z dziejów Tarnowskich Gór”. Później, szlakiem dawnych przemarszów towarzyszących niegdyś strzelaniu królewskiemu, nasi goście przemieścili się do Parku Strzeleckiego, czyli miejsca odgrywającego onegdaj ważną rolę w życiu społeczno-kulturalnym miasta. W tym miejscu, przewodnik brat – Krzysztof Gwóźdź, przypomniał zebranym bogatą historię tego miejsca, zwracając szczególną uwagę na zachowany budynek strzelnicy z 1904 r.

b_200_300_16777215_0___images_stories_montes_87_14_Piknik-na-strzelnicy_2.jpg b_200_300_16777215_0___images_stories_montes_87_14_Piknik-na-strzelnicy_3.jpg

Po przyjeździe do kompleksu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach nasi goście zapoznali się z wystawą broni przygotowaną przez strzelmistrza Marka Sławika oraz hetmana Andrzeja Janickiego. Jednakże najważniejszą atrakcją była możliwość uczestnictwa w strzelaniu. Dla dzieci przygotowano stanowisko z bronią pneumatyczną, natomiast dla dorosłych zorganizowano turniej. Jego zwycięzcami zostali: Waldemar Lipiński, Tadeusz Pietrzyk, Wojciech Dudziński, Zbigniew Lar, Franciszek Chmielorz. Przedostatnim punktem pikniku było tradycyjne strzelanie do kura, w którym uczestniczyli wszyscy nasi goście. W tym przypadku szczęście dopisało wnukowi naszego hetmana, czyli Kacprowi Janickiemu, który zestrzelił umieszczoną na żerdzi sylwetkę kura. Drugie miejsce w tej konkurencji zajął Jan Murzyn, a trzecie – Witold Wydrzycki. Piknik z udziałem 50 osób rozpoczął się od wystrzału z armaty, a zakończył wręczeniem pamiątkowych nagród. Dla naszych gości, którym dziękujemy za udział w wydarzeniu, przygotowano także skromny poczęstunek.

b_200_300_16777215_0___images_stories_montes_87_14_Piknik-na-strzelnicy_4.jpg b_200_300_16777215_0___images_stories_montes_87_14_Piknik-na-strzelnicy_5.jpg

Ze strony Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w przygotowanie pikniku, oprócz wymienionych wyżej braci, zaangażowali się: Adam Ćwieląg, Sylwester Dubas, Zbigniew Fryc, Grzegorz Gawinek, Krzysztof Koszowski, Zdzisław Kromkowski, Zbigniew Nowakowski, Jan Orzełek, Janusz Szroeter, Leszek Waligóra, Piotr Wiczuk, Henryk Wójcik, kadeci Michał Kot i Dawid Gorol oraz tarnogórzanka i siostra z Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego – Monika Waligóra. Organizację imprezy wsparło Muzeum w Tarnowskich Górach, a patronat medialny nad nią objęły: Tygodnik „Gwarek” i dwumiesięcznik „Montes Tarnovicensis”.

Krzysztof Gwóźdź

 

Okładka Montes nr 87

Okładka Montes nr 87