Ostatni spadkobiercy

b_200_300_16777215_0___.._montes_images_stories_montes_34_genealogia.jpg Śląska szlachta - Groelingowie cz. IV

W czasie II wojny światowej, w dwa dni po napadzie na ZSRR - 24 VI 1941 r., zginął na froncie rosyjskim szwagier Hansa Jerzego, Karol von Gerlach, generał major niemieckiego lotnictwa.

Był mężem Jadwigi-Alicji, młodszej siostry Hansa Jerzego. Kilka tygodni później – 8 VIII – nad Dnieprem, zginął podporucznik Jan Benedykt von Groeling. Był wnukiem i imiennikiem, najstarszego stryja Hansa Jerzego z Szałszy. Drugi stryj, Albert zmarł wczesną wiosną 1944 r. Miesiąc później w Lądku Zdroju odeszła jego starsza siostra Berta Maria. Wojny także nie przeżyła córka Alberta, Barbara von Hasselbach. Zginęła podczas ucieczki z Prus Wschodnich - 26 stycznia 1945 r. w Piławie. W ostatnich dniach wojny zaginęła także jedna z córek Fryderyka z Lindenbergu, Olga, od 1914 r. wdowa po pastorze Pawle Goeblerze.

Po wojnie Groelingowie utracili swoje śląskie majątki. Zamieszkali m.in. w Austrii i Niemczech zachodnich. Wobec wygasania poszczególnych gałęzi rodu von Groeling, dwie córki zdecydowały się przekazać  nazwisko swym potomkom. Helena von Groeling, młodsza siostra Barbary von Hasselbach, adoptowała w 1962 r. swego siostrzeńca Jerzego Müllera.

Był on synem jej starszej siostry Gabrieli, z małżeństwa z Hubertem Müllerem. Jerzy przyjął nazwisko von Groeling-Müller. Potomkowie Zygfrydy i Martina Schmidta noszą nazwisko Schmidt von Groeling.

Ostatni pan zamku w Szałszy, Hans Jerzy von Greoling zmarł zimą 1973 r. w Breitbrunn nad Chiemsee.

Współcześnie o niektórych przedstawicielach rodziny von Groeling można znaleźć na internecie. Hubert von Groeling, urodził się jeszcze w czasie wojny w 1944 r. w Gliwicach. Był najmłodszym synem Hansa Jerzego z Szałszy. W 1980 r. ożenił się w Bolzano z Karin von Zallinger-Stillendorf. Poprzez to małżeństwo Groelingowie weszli w koligacje z wieloma dynastiami panującymi Europy. Babką jego żony jest księżniczka Maria Antonia von Hohenzollern. Rodzicami Marii Antonii był niemiecki książę Karol Antoni von Hohenzollern i belgijska księżniczka Józefina von Sachsen-Coburg-Gotha. Starszym bratem Karola Antoniego (więc stryjem Marii Antoniny) był król Rumunii Ferdynand I, natomiast młodszym bratem Józefiny (wuj Marii Antoniny) był król Belgów Albert I. W dalszych pokoleniach i koneksjach pojawia się m.in. król Portugalii Ferdynand II z dynastii Koburgów, cesarz Brazylii Piotr I z dynastii Braganca, król Francuzów Ludwik Filip z dynastii Orleańskiej.

Joachim von Groeling jest aktorem. Edgar Schmidt von Groeling dał się poznać jako właściciel pierwszego w Berlinie statku-hostelu. O jego otwarciu wiosną 2005 r. wspominała o nim i jego pomyśle berlińska prasa. Także z branżą turystyczną związany jest Ingo Schmidt von Groeling, dyrektor z firmie Albeck&Zehden Hotels.

Arkadiusz Kuzio-Podrucki

 

Okładka Montes nr 34-35

Okładka Montes nr 34-35