Szyb Sophia

b_200_300_16777215_0___images_stories_montes_83_06_Sophia-2.jpg

Szyby Kopalni Fryderyk w Tarnowskich Górach

Nie ustalono konkretnej osoby, od której wziął swą nazwę. Wybito go w 1809 r. na Przekopie Heinitza, pomiędzy szybem Nettelbeck, którego hałda widoczna jest z ul. Małej obok zabudowań dawnego folwarku Segeth, a szybem Frieden (Montes nr 82)

Szyb Sophia czynny był jako wydobywczy jeszcze na początku XX w. Wieżę wyciągową z dwoma kołami linowymi rozmieszczonymi na osiach w jednym poziomie oraz ogrodzone budynki maszyny wyciągowej i nadszybia z estakadą dla wózków, przedstawia zdjęcie z tego okresu. Między płotem a Hałdą Popłuczkową widoczna jest dzwonnica, przeniesiona później do centrum miasta na plac Gwarków.

Od porośniętej drzewami hałdy szybu Sophia prowadzi ku północy, a potem skręca do Bobrownik, rów odprowadzający kiedyś wodę z pomp odwadniających maszyny atmosferycznej zabudowanej obok szybu Frieden oraz z centralnej płuczki rudy. W czasie II wojny światowej tuż obok hałdy szybu Sophia zbudowano betonowe stanowisko strzeleckie na niemieckiej linii obronnej z 1944 r.

Z powodu zawału chodnika szyb nie jest dostępny z podziemi. Teren obok niego oraz Hałda Popłuczkowa są chronione jako obiekty dziedzictwa kulturowego i górniczej przeszłości Tarnowskich Gór.

Bogdan Droś

 

Okładka Montes nr 83

Okładka Montes nr 83