Willa przy Karluszowieckiej

b_200_300_16777215_0___images_stories_montes_82_03_Willa.jpgTajemniczy mężczyzna, który podawał się za właściciela, zażądał rysunku domu przy ulicy Karola Miarki 18, ale nie stawił się do Magistratu po jego odbiór, co ucięło przypuszczenia o próbie odzyskania posesji z rąk państwa

Działkę budowlaną przy ówczesnej Karlshoferstrasse 18, obecnie ulica Karola Miarki, od spadkobierców Fuchsa kupił w 1886 roku Otto Kotzula. Nabywca był mistrzem ciesielskim. Urodził się w 1851 roku. Zawodu uczył się u swojego ojca urodzonego w 1814 roku. Ślub Otto Kotzula wziął w 1882 roku w tarnogórskim kościele ewangelickim, gdyż cała rodzina była wyznania protestanckiego. W latach 1866-1868 jako cieśla budowlany uzupełniał wykształcenie w Szkole Górniczej w Tarnowskich Górach. Otto Kotzula posiadał cegielnię w Miasteczku Śląskim oraz grunty przy ulicy Bytomskiej w mieście gwarków, gdzie zbudował siedem budynków.

Willę przy ulicy Karola Miarki 18 wzniósł dwa lata po kupnie posesji. W 1895 roku zaprojektował i dobudował drewniany ganek i werandę do budynku w kształcie dwóch prostopadłościanów, z których wyższy piętrowy miał dwuspadowy dach, niższy z wysokim poddaszem posiadał dach z lekkim spadem, a na elewacjach ulokowane były ozdobne obramowania okien i gzymsy. Na parterze domu, w którym początkowo mieszkał Otto Kotzula, znajdowały się trzy pokoje, kuchnia, komora, pralnia i spiżarnia. Na piętrze, dokąd prowadziły schody z drewnianej altany ulokowane były cztery pokoje z kuchnią, przedpokój i łazienka. W 1905 roku wokół budynku i ogródka postawione zostało ogrodzenie z żeliwnych prętów, podmurówką i betonowymi filarami oraz brama i furtka od ulicy.

Po wyprowadzce Ottona Kotzuli w willi mieszkał m.in. budowniczy Karl Korbsch. W okresie międzywojennym właścicielką willi była Małgorzata Lissokowa. W 1931 roku inżynier Stanisław Lissok przygotował dla właścicielki projekt skanalizowania budynku. Zgodę na odwodnienie domu władze budowlane wydały 21 października 1931 roku.

W wyniku II wojny światowej willa została przejęta przez Skarb Państwa. Posesją administrował Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych w Tarnowskich Górach. Właśnie do MZBM 11 maja 1959 roku dotarło upomnienie z tarnogórskiego Prezydium Miejskiej Rady Narodowej. Po wizji lokalnej urzędnicy nakazali w ciągi dwóch tygodni odpowiednio zakonserwować ogrodzenie i pomalować farbą jego żelazne elementy.

Do zaskakującego wydarzenia doszło 19 listopada 1970 roku, gdy do Prezydium MRN w Tarnowskich Górach o wypożyczenie rysunku willi zwrócił się Hubert Wyrwoll, podając się za obecnego właściciela posesji, co zapowiadało starania o odzyskanie majątku. Jednak w wyznaczonym terminie 2 grudnia 1970 roku Hubert Wyrwoll nie stawił się w Magistracie i nie odebrał rysunku. Obecnie dom zamieszkiwany jest przez lokatorów.

Korzystałem z zasobów Archiwum Budowlanego Urzędu Miejskiego w Tarnowskich Górach
Paweł Bednarek

 

Okładka Montes nr 82

Okładka Montes nr 82