2599 powodów do szczęścia

b_200_300_16777215_0___.._montes_images_stories_montes_34_DSCF0003.gif

Podobno pierwszy listek symbolizuje nadzieję, drugi wiarę, trzeci miłość a czwarty szczęście. Czy zbiór ponad 2,5 tysiąca czterolistnych koniczyn pozwoli znaleźć się  w księdze Polskich Rekordów i Osobliwości albo w księdze Guinessa? Helena Paprocka, właścicielka tej imponującej kolekcji ma zamiar to sprawdzić.

- W ciągu 20 lat znalazłam 2599 czterolistnych koniczyn - pani Helena, mieszkanka Starych Tarnowic z dumą otwiera album. Oprócz tego mam 268 pięciolistnych, 3 sześciolistne, 5 siedmiolistnych i 1 ośmiolistną, a zbiór cały czas się powiększa - cieszy się kolekcjonerka.

Helena Paprocka, z zawodu ogrodniczka pierwszy okaz znalazła w pracy, w dawnym ogrodnictwie przy Górnośląskim Centrum Rehabilitacji. Z czasem poszukiwanie koniczyn stało się jej pasją. Wszystkie swoje rośliny znalazła w Starych Tarnowicach, głównie podczas spacerów z ulubienicą domu - 15-letnią suczką Kają. Nie ma jakiś sekretnych miejsc, w których znajduje  koniczyny. Rosną niemal wszędzie, lecz według Pani Heleny do znalezienia czterolistnej   nie wystarczy szczęście, potrzebna jest intuicja.

Wyszukiwanie tak rzadkich okazów nigdy nie przysparzało jej większych trudności. Kolekcja mogła być znacznie większa, niestety, część ususzonych koniczynek połamała się w czasie archiwizacji.

Strata jest jednak do nadrobienia. Zdarzało się, że jednego dnia Pani Helena znajdowała nawet 5 sztuk.  
Na pytanie, czy kolekcjonowanie symbolu szczęścia przyniosło pomyślność jej samej, Pani Helena odpowiada krótko - Mam zdrowie, i to jest najważniejsze!

Wera

 

Okładka Montes nr 34-35

Okładka Montes nr 34-35