Nagroda dla Muzeum w Tarnowskich Górach

Muzeum w Tarnowskich Górach zdobyło nagrodę główną w konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku 2015, nadawaną przez Marszałka Województwa Śląskiego. Placówka została doceniona za ekspozycję „W cieniu Wielkiej Wojny. Życie codzienne w powiecie tarnogórskim w latach 1914 – 1918”. Jej komisarzem był dr Krzysztof Gwóźdź, a aranżację wykonał artysta plastyk Franciszek Kłak

Na wystawie wyeksponowano ponad 300 obiektów, nie tylko ze zbiorów muzealnych, archiwalnych i bibliotecznych, ale przede wszystkim pamiątki udostępnione przez mieszkańców naszego miasta i okolic. Wśród nich można było zobaczyć m.in. unikatowe zdjęcia frontowe wykonane przez mieszkańca Ptakowic – Antona Kubika, pamiątki po tarnogórskich pułkach wojskowych stacjonujących od 1913 r. w Tarnowskich Górach, związkach kombatanckich, korespondencję pisaną do rodzin przez żołnierzy (np. Franciszek Bacik, Andrzej Broja, Ludwik Kittel, Juliusz Siwiec, Józef Psonka), pamiątki po licznych kwestach przeprowadzanych na cele wojenne. Wśród tych ostatnich na pierwszym miejscu należy wymienić, pochodzącą ze zbiorów Rolanda Skubały, tarczę po tzw. gwoździowaniu (Nagelung). Zbiórka ta polegała na zakupie gwoździ lub ćwieków, i przybiciu ich do wystawionej w miejscu publicznym figury rycerza, wizerunku Krzyża Żelaznego, tarczy z motywem lub napisem patriotycznym. Obiekty wkomponowano w ciekawą aranżację, na którą składały się m.in. rekonstrukcja fragmentu okopu ze stanowiskiem bojowym, słupy ogłoszeniowe, a na nich doniesienia frontowe, wycinki prasowe z poradami na trudne czasy wojenne, humor tamtych czasów, materiały propagandowe. Na potrzeby ekspozycji Franciszek Kłak wykonał także kopie płyt kommemoratywnych, obok których wyeksponowano oryginalną tablicę pamiątkową, pochodzącą z miejscowego kościoła ewangelicko-augsburskiego, zawierającą nazwiska poległych parafian.

Nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego ustanowiono w 2006 r. i jest nadawana także w innych kategoriach: dokonania z zakresu konserwacji, inicjatywy edukacyjne, publikacje książkowe. Nasze niewielkie Muzeum otrzymało to wyróżnienie po raz drugi z rzędu, bowiem w ubiegłym roku nagrodę główną w kategorii publikacje otrzymała książka Zobaczyć niewidzialne autorstwa dyrektor Zofii Krzykowskiej. W tym samym konkursie placówkę dwukrotnie nagradzano za osiągnięcia z zakresu konserwacji oraz kilkakrotnie wyróżniano za wystawy.

(K)

 

Okładka Montes nr 80

Okładka Montes nr 80