Feliks Piestrak

b_200_300_16777215_0___.._montes_images_stories_montes_34_P1020062.jpg

Niewielu mieszkańców Tarnowskich Gór wie, kim był Feliks Piestrak. Dlatego działacze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej ufundowali tablicę pamiątkową poświęconą pamięci tego ostatniego dyrektora tarnogórskiej szkoły górniczej

Odsłonięcia tablicy pamiątkowej ku czci Feliksa Piestraka dokonano 20 listopada 2008 roku. Tablica umieszczona została na murze budynku dawnej szkoły górniczej przy ulicy Karola Miarki, gdzie obecnie mieści się szkoła gastronomiczna. Wieczorem w siedzibie SMZT przy ul. Gliwickiej spotkali się działacze stowarzyszenia i rodzina Feliksa Piestraka, żeby przypomnieć jego sylwetkę. W spotkaniu uczestniczyli także Arkadiusz Czech, burmistrz Tarnowskich Gór oraz delegacja górników z kopalni soli w Wieliczce. O życiu i dokonaniach Feliksa Piestraka opowiedzieli wnuk Maciej i prawnuk Wojciech. Swoje opowieści rodzinne zilustrowali zdjęciami z rodzinnego albumu.

Chwila wsponień w siedzibie SMZT
Chwila wsponień w siedzibie SMZT

Feliks Piestrak urodził się 2 czerwca 1868 roku w Lutczy, powiat rzeszowski. Jego ojciec Józef był nauczycielem i organistą. Matka Maria z Jenknerów też była nauczycielką. Feliks miał 6 braci i siostrę.

Do gimnazjum chodził w Rzeszowie i Jaśle. Zdał maturę w 1887 roku i podjął studia na Akademii Górniczo-Hutniczej w Leoben. Po ukończeniu studiów w 1891 roku odbył roczną służbę wojskową. – Uzyskał stopień oficerski – mówi Wojciech Piestrak, prawnuk Feliksa.

Potem Feliks Piestrak pracował w górnictwie w Jaśle, Wieliczce i Bochni. Szybko uzyskał tytuł dyrektora górniczego. Otrzymał nagrody na krajowych wystawach w Poznaniu i Lwowie. Miał propozycje pracy na Akademii Górniczej w Krakowie i Politechnice Lwowskiej. Poślubił w 1896 roku Kazimierę Markiewicz, z którą miał 5 dzieci.

Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy
Uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy

W latach 1909-1913 i 1918-1923 kierował Szkołą Górniczą w Wieliczce. Był także dyrektorem muzeum salinarnego i opracowywał trasy turystyczne oraz pisał przewodniki. Przełożył na język polski dzieło Agricoli o hutnictwie oraz pieśni górnicze. Układał wiersze oraz komponował walczyki górnicze m.in. „Kantatę górniczą”. Jego artykuły ukazywały się w czasopismach „Botanische Zeitung” oraz „Przeglądzie Technicznym”.

– Dziadek miał ponad 90 publikacji, z których tylko część zachowała się w rodzinnym archiwum. Większość znajduje się w uczelnianych bibliotekach – wspomina Maciej Piestrak, wnuk dyrektora. Życiowym dziełem Feliksa Piestraka był kilkusetstronicowy górniczy słownik niemiecko-polski wydany w 1913 roku i wznowiony w 1924.

W 1924 roku przeprowadził się do Tarnowskich Gór, gdzie został dyrektorem Szkoły Górniczej. Założył w szkole bursę, Towarzystwo Bratniej Pomocy i liczne kółka zajęć. Po likwidacji tarnogórskiej szkoły górniczej współtworzył muzeum, organizował wykłady i wycieczki po mieście.

Zamierzał z miasta gwarków zrobić ośrodek turystyki. Zmarł 15 maja 1947 roku w Tarnowskich Górach, ale pochowany jest na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Po chwili wspomnień potomkowie Feliksa Piestraka wraz z publicznością zebraną w siedzibie SMZT zaśpiewali  „Górniczy walczyk”, piosenkę skomponowaną przez Zygmunta Piestraka, jednego z synów dyrektora szkoły górniczej, i spopularyzowaną przez zespół „Śląsk”.

RYCH

 

Okładka Montes nr 34-35

Okładka Montes nr 34-35