Willa Stefanickich

b_200_300_16777215_0___images_stories_montes_78_01-Willa-Stefanickich.jpgZdaniem mieszkańców Tarnowskich Gór najładniejsza willa w mieście znajduje się w narożniku ulic Wyspiańskiego i Rymera. Przepiękny piętrowy domek z tarasem zbudowany został dla notariusza Mikołaja Stefanickiego

Decyzję o sprzedaży działki o powierzchni 1356 m kw. Wandzie Stefanickiej, z domu Kozakiewicz, tarnogórski magistrat podjął 21 października 1936 roku. Metr kwadratowy parceli kosztował 6 zł. Dwukrotnego pomiaru terenu dokonał inżynier Władysław Ujma. Po negocjacjach trwających do 30 listopada następnego roku Stefanicka zapłaciła za działkę 8 tys.136 zł. Akt notarialny o sprzedaży parceli zawarty został 16 lutego 1938 roku.

Tymczasem 24 września 1937 roku, pochodzący z Bydgoszczy - jeden z dwóch znajdujących się w oficjalnym rządowym spisie międzywojennych tarnogórskich notariuszy - Mikołaj Stefanicki, mąż Wandy, poprosił na piśmie tarnogórskie Starostwo Powiatowe o pozwolenie na budowę willi. Zgodę otrzymał 7 grudnia 1937 roku. Odbiór w stanie surowym obszernego domku, zaprojektowanego przez Aleksandra Króla i wzniesionej przez jego firmę budowlaną, przez policję budowlaną odbył się 9 lipca 1938 roku. Projekt podłączenia budynku do kanalizacji został zatwierdzony 26 września 1938 roku. W piwnicy obszernej willi - zbudowanej w modnym wówczas stylu funkcjonalizmu - znajdował się pokój z kuchnią, pralnia i dwa pomieszczenia do przechowywania zapasów. Na parterze ulokowane były sypialnia, pokój, kuchnia, łazienka, hall i taras ze schodami prowadzącymi do ogrodu. Na poddaszu były dwa pokoje, łazienka, strych i drugi przestronny hall.

Podczas II wojny światowej początkowo w budynku okupacyjne władze zaplanowały ulokować siedzibę Gestapo, ale willa tak spodobała się jednemu z nazistowskich notabli, że sam w niej zamieszkał. Po wyzwoleniu Tarnowskich Gór, gdy Mikołaj Stefanicki wrócił do domu z wojennej poniewierki, zastał w willi powybijane szyby w oknach oraz pomieszczenia ogołocone z mebli przez szabrowników. Część wyposażenia notariusz odzyskał po usilnych poszukiwaniach w innych mieszkaniach na terenie miasta gwarków.

W okresie Polski Ludowej w dużej willi oprócz właścicieli mieszkali lokatorzy dokwaterowani przez tarnogórski Magistrat. Obecnie dom zajmują spadkobiercy Mikołaja Stefanickiego.

Paweł Bednarek

 

Okładka Montes nr 78

Okładka Montes nr 78