Strzelanie o Puklerz św. Sebastiana

Hans Memling, Męczeństwo św. Sebastiana, około 1470, olej na desce, ze zbiorów Królewskich Muzeów Sztuk Pięknych w Brukseli, źródło: https://pl.wikipedia.org (data dostępu: 10.02.2016)
Hans Memling, Męczeństwo św. Sebastiana, około 1470, olej na desce, ze zbiorów Królewskich Muzeów Sztuk Pięknych w Brukseli, źródło: https://pl.wikipedia.org (data dostępu: 10.02.2016)

Bractwo Kurkowe Miasta Wrocławia po raz XVII było gospodarzem Strzelania o Puklerz Przechodni św. Sebastiana. Wydarzenie to odbyło się 23 i 24 stycznia 2016 roku w Zamku Dobra, leżącym nieopodal stolicy Dolnego Śląska. Na zawody udała się reprezentacja Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Tarnowskich Gór: Grzegorz Gawinek, Grzegorz Kotwicki, Jacek Wicher. Dla tarnogórzan impreza zakończyła się sukcesem, za sprawą Grzegorza Kotwickiego, który za zdobycie drugiego miejsca w rywalizacji strzeleckiej otrzymał Miniaturę Puklerza Przechodniego św. Sebastiana.

Członkowie naszego Bractwa od wielu lat uczestniczą we wspomnianym turnieju, otwierającym sezon strzelecki Bractwa Kurkowego Miasta Wrocławia. Podczas IV edycji imprezy zorganizowanej w 2003 roku Stanisław Flak uplasował się na trzecim miejscu. Bracia uczestniczący w zawodach strzelają w całkowitych ciemnościach z karabinka pneumatycznego do płomienia świecy, a o celnym trafieniu informuje eksplozja gazu umieszczonego w balonie. Wszyscy, którym uda się zestrzelić cel, wchodzą do finału, a jego uczestnicy rywalizują o przechodnie trofeum strzelając z łuku do tarczy.

 

Zdjęcie pamiątkowe finalistów XVII Strzelania o Puklerz Przechodni św. Sebastiana. Wśród sfotografowanych zdobywca drugiego miejsca – Grzegorz Kotwicki z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach (trzeci od lewej)
Zdjęcie pamiątkowe finalistów XVII Strzelania o Puklerz Przechodni św. Sebastiana. Wśród sfotografowanych zdobywca drugiego miejsca – Grzegorz Kotwicki z Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach (trzeci od lewej)

Turniej o Puklerz Przechodni św. Sebastiana organizowany jest co roku około 20 stycznia, czyli w dniu kiedy w Kościele katolickim wspomina się męczeńską śmierć patrona   strzelców i Bractwa Kurkowego Miasta Wrocławia. Św. Sebastian zgodnie z tradycją urodził się w Narbonne w III wieku. Służył jako żołnierz początkowo w armii cesarza Karusa, a po jego śmierci – Dioklecjana. Drugi z wymienionych władców przeszedł do historii, jako reformator Cesarstwa Rzymskiego, ale z drugiej strony, jako jeden z największych prześladowców chrześcijaństwa. Sebastian, który jak przekazuje św. Ambroży stał na czele gwardii przybocznej Dioklecjana, był wyznawcą tej niebezpiecznej dla autorytetu władzy, w mniemaniu panującego, religii.  Gdy cesarz dowiedział się, że jeden z najbardziej docenianych przez niego żołnierzy jest chrześcijaninem, nakazał przywiązać go do pnia drzewa i przeszyć strzałami. Zgodnie z legendą Sebastian nie zginął, lecz został uleczony z ran dzięki opiece młodej wdowy – Ireny, a gdy powrócił do sił udał się przed oblicze Dioklecjana oskarżając go o zbrodnie przeciwko chrześcijanom. Cesarz w gniewie nakazał wówczas zaprowadzić Sebastiana do cyrku i tam zatłuc go pałkami na śmierć. Wyrok ów miano wykonać 20 stycznia 288 roku, a ciało zabitego wrzucono do głównego ścieku rzymskiego (Cloaca Maxima), skąd wydobyła je św. Lucyna i pochowała w katakumbach w pobliżu najstarszej drogi imperium – Via Appia.

Strzelanie finałowe o Puklerz Przechodni św. Sebastiana,  31 stycznia 2009 r.
Strzelanie finałowe o Puklerz Przechodni św. Sebastiana, 31 stycznia 2009 r.

W pobliżu grobu wzniesiono początkowo kościół pw. śś. Piotra i Pawła. W 367 roku, z polecenia papieża Damazego I, został on wyremontowany, a papież Innocenty I na początku V wieku poświęcił świątynię św. Sebastianowi. Bazylika św. Sebastiana za Murami (San Sebastiano fuori le Mura), jest jednym z siedmiu najważniejszych kościołów katolickich w Wiecznym Mieście.

Gdy w 680 roku w Rzymie wybuchła zaraza, jego mieszkańcy z relikwiami św. Sebastiana  przeszli ulicami miasta, co sprawiło, że mór ustąpił. Od tego wydarzenia wstawiennictwo męczennika chroni przed epidemiami, pomorem bydła i zanieczyszczeniem wody w studniach. Oprócz strzelców, św. Sebastian, jest także patronem: umierających, żołnierzy, inwalidów wojennych, handlarzy żelazem, garncarzy, cynowników, ogrodników, garbarzy.

Krzysztof Gwóźdź

 

Okładka Montes nr 78

Okładka Montes nr 78