Willa konduktora

b_200_300_16777215_0___images_stories_montes_76_03-willa-konduktora.jpgNawet skromnego konduktora pociągu stać było w międzywojniu na wybudowanie okazałej willi dla swojej i brata rodziny

Konduktor kolejowy Paweł Bieniek otrzymał 28 lipca 1932 roku zgodę z tarnogórskiego magistratu na budowę domu przy ówczesnej ulicy Klasztornej nr 1. Budynek wzniesiony został na parceli w narożniku pomiędzy ulicami Klasztorną i św. Jana. Mury postawione były z cegieł dziurawek połączonych zaprawą cementową a w betonowe stropy wmurowane były żelazne dźwigary. Dodatkowo cementem wzmocnione zostały stropy w łazienkach, spiżarni i piwnicach. Spadzisty dach z małymi okienkami pokryty został dachówką.

W suterenie dwurodzinnej willi zbudowano pralnię, pięć piwnic i schody. Na parterze znalazły się cztery pokoje, dwie kuchnie, dwa przedpokoje, łazienka oraz sień ze schodami, podobnie jak na piętrze. Od strony ogrodu jedno okno na parterze i na piętrze miały balkony. Do willi wchodziło się przez postawioną przy bocznej ścianie altanę z balkonem na dachu. Z tyłu domu na podwórzu stanął parterowy budynek z kilkoma komórkami. Wokół ogrodu otaczającego willę zbudowano ogrodzenie, które od strony – wytyczonej 1 sierpnia 1932 roku - jezdni i chodnika przy ulicy Klasztornej zamieniało się w parkan z drewnianych sztachet.

W okresie międzywojennym w budynku zamieszkali dwaj bracia Paweł i Franciszek Bieniek. Wraz z rodzinami zajmowali po dwa mieszkania na każdej kondygnacji. Po zakończeniu II wojny światowej willa, której władze miasta zmieniły adres na ulicę Kopernika nr 6, był Edward Zimny. Właściciel domu 25 marca 1958 roku poprosił Prezydium Powiatowej Rady Narodowej w Tarnowskich Górach o zgodę na uruchomienie warsztatu stolarskiego. Władze powiatowe uznały, że w najbliższej okolicy potrzebna była stolarnia i zgodziły się na otwarcie warsztatu w zabudowaniach gospodarczych. Nie było zatem przeszkód, żeby wydać także Edwardowi Zimnemu kartę rzemieślniczą. Obecnie odnowiona willa ma innych właścicieli.

Paweł Bednarek

 

Okładka Montes nr 76

Okładka Montes nr 76