Willa osadników

b_200_300_16777215_0___images_stories_montes_75_11-Willa-osadnikow-1.jpg

Niewielki domek ze spadzistym mansardowym dachem i dwoma drewnianymi altanami po bokach jest jednym z ładniejszych architektonicznie budynków w willowej części starej Osady Jana

Bliźniaczy budynek z dwoma osobnymi altanami wejściowymi przy bocznych ścianach był pierwszym domem wzniesionym na Osadzie Jana przy nowo wytyczonej ulicy Stromej. Parterową willę z dwoma oknami i tympanonem w spadzistym mansardowym dachu na mieszkalnym poddaszu postanowiło zbudować 28 października 1924 roku - wtedy sporządzony został projekt - Stowarzyszenie Osadnicze spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z Tarnowskich Gór. Pismo o pozwolenie na budowę domu i chlewu na podwórzu wysłane zostało do tarnogórskiego magistratu 22 grudnia 1924 roku. Dopiero 27 lutego następnego roku miejski budowniczy Piotr Heda wydał zgodę na wzniesienie budynku mieszkalnego o kubaturze 1190 m sześc. i chlewu o pojemności 85 m sześc. „na placu budowisk osadniczych przy klasztorze św. Jana”.

b_200_300_16777215_0___images_stories_montes_75_11-Willa-osadnikow-2.jpg

Na parterze wniesionego domu ulokowano kuchnię i spiżarnię, pokój, jadalnię, kuchnię mieszkalną oraz sień ze schodami. W suterenie wybudowano tylko dwie piwnice, reszta budynku została niepodpiwiniczona. Mieszkalne poddasze mieściło trzy sypialnie, komorę i sień ze schodami. Właścicielem połowy willi został Paweł Misz, członek Stowarzyszenia Osadniczego. W drugiej część domu były mieszkania czynszowe.

Dopiero 21 stycznia 1936 roku Paweł Misz uzyskał z magistratu zezwolenie na zainstalowanie kanalizacji w budynku przy ulicy Stromej 2. Po zbudowaniu odwodnienia na parterze domu urządzono łazienkę, a ubikację ulokowano w sieni koło schodów. W okresie międzywojennym w sąsiedztwie willi zbudowano kolejne domki jednorodzinne otoczone ogródkami. Wytyczono ulice i place. W mansardowym budynku Stowarzyszenia Osadniczego, który przetrwał wojenną zawieruchę, zamieszkali nowi lokatorzy.

Paweł Bednarek

 

Okładka Montes nr 75

Okładka Montes nr 75