Historyczny Kongres w Tarnowskich Górach

Cześć uczestników XIV Kongresu KBS RP na dziedzińcu zamku w Starych Tarnowicach, 17 kwietnia 2015 r., fot. M. Paszkowska
Cześć uczestników XIV Kongresu KBS RP na dziedzińcu zamku w Starych Tarnowicach, 17 kwietnia 2015 r., fot. M. Paszkowska

17 i 18 kwietnia 2015 roku Tarnowskie Góry znajdowały się w centrum uwagi braci kurkowych z całej Polski. Stało się to za sprawą XIV Kongresu Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, którego przygotowanie Zarząd wspomnianej organizacji powierzył tarnogórskiemu Kurkowemu Bractwu Strzeleckiemu. Na najważniejsze, odbywające się co trzy lata, ogólnokrajowe święto brackie przybyło około 270 uczestników z całego kraju reprezentujących aż 85 towarzystw strzeleckich spośród 118 należących do Zjednoczenia.

Wydarzenie, które mogli obserwować tarnogórzanie miało dla naszego regionu historyczny wymiar z kilku powodów. Po pierwsze imprezę tej rangi na Górnym Śląsku zorganizowano po 83 latach przerwy. Warto przypomnieć, że podobna uroczystość odbyła się w Katowicach po raz pierwszy, a zarazem ostatni w naszym regionie w 1932 roku i był to IV Kongres Zjednoczenia. Zgodnie z międzywojenną tradycją nad zjazdem honorowy patronat objął wówczas prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Ignacy Mościcki. Za historyczne należy uznać uwieńczone sukcesem starania organizatorów, aby XIV Kongres Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP w Tarnowskich Górach zorganizować pod honorowym patronatem prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. To nawiązanie do przedwojennej tradycji, jako kontynuacja,  powinno być brane pod uwagę podczas przygotowań do następnych Kongresów Zjednoczenia. Za sukces można także uznać, niespotykaną do tej pory w powojennej historii zrzeszenia, liczbę delegatów uczestniczących w obradach kongresowych. Wzięło w nich udział 152 braci.

Uroczystości rozpoczęły się w piątek 17 kwietnia 2015 roku w samym sercu Tarnowskich Gór od przemarszu z placu Wolności na Rynek przy dźwiękach Górniczej Orkiestry Dętej „Bytom”. W pochodzie uczestniczyło ponad trzydzieści pocztów sztandarowych z najistotniejszym – Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP na czele.  Na tarnogórskim Rynku, po odegraniu hymnu państwowego, braci kurkowych powitali w samo południe: gospodarz i współorganizator burmistrz Tarnowskich Góry – Arkadiusz Czech, w imieniu honorowego patrona prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego wicemarszałek Senatu – Maria Pańczyk-Pozdziej, przedstawiciel ministra obrony narodowej Tomasza Siemoniaka  komendant Wojskowej Komendy Uzupełnień w Gliwicach – ppłk dypl. Roman Nowogrodzki, prezes Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich – Adam Gołembowski  oraz hetman Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach – Andrzej Janicki. Uroczystość otwarcia zaszczycili swoją obecnością m.in.: posłowie na Sejm – Jerzy Polaczek i Tomasz Głogowski, starosta tarnogórski Józef Burdziak, radne Sejmiku Województwa Śląskiego – Barbara Dziuk i Lucyna Ekkert, ppłk rezerwy Krzysztof Przepiórka, dowódca 5 Tarnogórskiego Pułku Chemicznego im. gen. broni Leona Berbeckiego – płk dypl. Bogdan Kula, wiceprezydent  Europejskiej Wspólnoty Strzelców Historycznych (EGS) – Andrzej Wegner oraz Król EGS w latach 2006 – 2009 i aktualny prezes Okręgu Śląskiego Zjednoczenia KBS RP – Tadeusz Żyła.

Po oficjalnym otwarciu zebrani udali się do kościoła pw. śś. Apostołów Piotra i Pawła na Mszę Świętą w intencji członków Zjednoczenia KBS RP pod przewodnictwem ks. bp. prof. Jana Kopca ordynariusza diecezji gliwickiej  koncelebrowanej przez: pełniącego honory gospodarza – ks. proboszcza Piotra Kalkę, kapelana Jego Świątobliwości – Zygmunta Trochę, kapelana Zjednoczenia – ks. Adama Borysika, kapelana Bractwa Kurkowego Grodu Zabrzańskiego – ks. Tomasza Sękowskiego oraz kapelana Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach – ks. Huberta Bieńka. Wchodzących do tarnogórskiej świątyni przywitał hymn Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP wykonany perfekcyjnie, podobnie jak cała oprawa nabożeństwa, przez Chór Mieszany Allegro pod batutą Jacka Pieczyka. W homilii bp Jan Kopiec nawiązał do historii i współczesności bractw strzeleckich oraz idei jedności i przywiązania do tradycji, którym pozostają wierne Zjednoczenie i zrzeszone w nim towarzystwa.

Tego samego dnia w Kompleksie Zamkowym Tarnowice Stare odbyły się obrady kongresowe, podczas których na kolejną, trzecią już kadencję, prezesem wybrano Adama Gołembowskiego. W tym samym czasie na strzelnicy tarnogórskiego bractwa rywalizowali kadeci o tytuł Młodzieżowego Króla Zjednoczenia KBS RP. Najlepszym w tej konkurencji okazał się Mariusz Walas (Tarnowo Podgórne), a tuż za nim uplasowali się Mateusz Sztander (Głogówek) i Sebastian Musielski (Tarnowo Podgórne). Dla uczestników Kongresu organizatorzy przygotowali szereg atrakcji, tj.: zwiedzanie miasta i Kopalni Zabytkowej, Muzeum w Tarnowskich Górach, Instytutu Tarnogórskiego i Muzeum Instytutu, Parku Wodnego.

Następnego dnia w sobotę 18 kwietnia 2015 roku na strzelnicy Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu odbyły się zawody kongresowe. Bracia kurkowi rywalizowali w sześciu konkurencjach. W najważniejszej z nich, czyli w strzelaniu o tytuł Króla Zjednoczenia, najlepszą celnością wykazał się Piotr Sitarz z Ostrowa Wielkopolskiego. Dwoma kolejnymi strzelcami w tej konkurencji, czyli I i II Rycerzem Zjednoczenia, zostali kolejno Zbigniew Winiatorski (Żory) i Tomasz Pawłowski (Rawicz). Tytuł Mistrza Zjednoczenia wywalczył również Tomasz Pawłowski, który zdobył także pierwsze miejsce w strzelaniu do Tarczy Zarządu Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach. Nagroda Patrona Honorowego Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego trafiła do Grzegorza Zielińskiego ze Zbąszynka, a Nagroda Ministra Obrony Narodowej Tomasza Siemoniaka do Grzegorza Jaskuły z Sierakowa. Dzięki uprzejmości dowódcy Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu płk. Wiesława Kukuły uczestnicy strzelania zwiedzili na terenie koszar tej elitarnej formacji izbę pamięci, jedną z najnowocześniejszych w Europie strzelnic wirtualnych, zobaczyli pokaz sprzętu wojskowego oraz złożyli kwiaty pod Pomnikiem Poległych i Zmarłych Żołnierzy Formacji Specjalnych.

Wieczorem w Kompleksie Zamkowym Tarnowice Stare odbyła się uroczystość wręczenia nagród, po której miał miejsce pożegnalny raut.

W kuluarach dało się słyszeć głosy, że kończący się tarnogórski XIV Kongres Zjednoczenia KBS RP był najbardziej udanym organizacyjnie po 1991 roku, czyli po wznowieniu działalności przez tę organizację.

Szczegółowe informacje dotyczące XIV Kongresu dostępnie są na stronie internetowej www.kbs.tgory.pl

Krzysztof Gwóźdź

 

Okładka Montes nr 74

Okładka Montes nr 74