Józef Piłsudski (1867-1935)

Herb Piłsudskich
Herb Piłsudskich

Sławni na tarnogórskiej ziemi cz. XXV

26 sierpnia 1922 r.

Naczelnik Państwa, polityk, mąż stanu, pierwszy marszałek Odrodzonej Rzeczypospolitej. Po prawie dwustu latach od wizyty polskiego króla-elekta Augusta III Sasa na Ziemię Tarnogórską zawitał, reprezentujący suwerenną Rzeczypospolitą, Naczelnik Państwa Józef Piłsudski.

Urząd Tymczasowego Naczelnika Państwa pełnił od jesieni 1918 r. Po wyborach parlamentarnych Sejm Ustawodawczy powierzył mu w lutym 1919 r. funkcję Naczelnika Państwa.

Piłsudski przyjechał na Górny Śląsk dokładnie dwa miesiące po przyłączeniu Tarnowskich Gór do Polski. Jego wizytę opisano w najnowszej „Historii Tarnowskich Gór”: „...Przybył on 26 sierpnia 1922 roku do Herbów salonką kolejową. Następnie pojechał do Lublińca, skąd o 16.oo wyjechał w stronę Tarnowskich Gór, ale w mieście się nie zatrzymał, co miało chyba związek z jego niemieckim charakterem. Naczelnik zwiedził hutę srebra w Strzybnicy, potem był gościem świątyni piekarskiej...”.

b_200_300_16777215_0___.._montes_images_stories_montes_34_slawny.jpg

W grudniu odbyły się wybory prezydenckie. Kilka miesięcy później Piłsudski zrezygnował z wszelkich funkcji i przeniósł się do Sulejówka.

W 1926 r. po zamachu majowym faktycznie przejął władzę w kraju. Prezydentem został zaproponowany przez niego prof. Ignacy Mościcki. Piłsudski został Głównym Inspektorem Sił Zbrojnych. Dwukrotnie pełnił urząd premiera: od października 1926 r. do czerwca 1928 r. i od sierpnia do grudnia 1930 r. Zachował dla siebie także Ministerstwo Spraw Wojskowych.

Wpływ na rządy zachował do ostatnich swych dni. Premierzy uzgadniali z nim swe decyzje. Dożył ustanowienia nowej polskiej Konstytucji podpisanej przez prezydenta 23 kwietnia 1935 r. Zmarł kilkanaście dni później 12 maja. Jego ciało spoczęło w kryptach królewskich na Wawelu.

AKP,DaW