Stuletni monument

b_200_300_16777215_0___.._montes_images_stories_montes_69_05-Monument-2..jpg

Pierwsze w Tarnowskich Górach „Seminarium Nauczycielskie” powołano do życia w 1908 roku. Miało siedzibę przy ul. Gliwickiej 25 w dawnej szkole górniczej. Nowy budynek dla szkoły wznoszono przy ul. Opolskiej przez 4 lata i oddano do użytku równe 100 lat temu.

Rozczłonkowana budowla nosi w sobie cechy kilku stylów i jest największym pod względem kubatury obiektem użyteczności publicznej w mieście. Znacznie większym niż ratusz, a nawet kościół Apostołów Piotra i Pawła.

W fasadzie głównej widocznej od ul. Opolskiej umieszczono duże wielopodziałowe okna oraz zdobiony kartusz, dziś pusty. Dwa duże otwory wejściowe ujęto w portale z pilastrami ozdobionymi motywem kampanuli. W przyczółkach portali zwieńczonych rzeźbami sowy, znajdują się też puste dziś kartusze w stylu medalionów.

W zaprojektowanym otoczeniu z ogródkami i sportowym boiskiem, wyraźny monumentalizm szarej budowli nie przytłacza, a najefektowniej prezentuje się ona ze skrzyżowania ul. Wyspiańskiego i Opolskiej, choć warto ją wczesną wiosną obejrzeć od ul. Cebuli. Obecnie w budynku działa Zespół Szkół Chemiczno-Medycznych i Ogólnokształcących.

Mieczysław Filak

 

Okładka Montes nr 69

Okładka Montes nr 69