Nowy król i marszałkowie

Fot. Małgorzata Paszkowska
Fot. Małgorzata Paszkowska

12 kwietnia 2014 r. odbyło się coroczne strzelanie królewskie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach. Tytuł króla wywalczył Andrzej Janicki, a marszałkami zostali: pierwszym – Andrzej Pilot, drugim – Adam Flak

Podobnie jak w ubiegłym roku turniejowi towarzyszyły zawody Otwarcia Sezonu Strzeleckiego Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP. Na tarnogórskiej strzelnicy rywalizowało łącznie w sześciu konkurencjach niespełna siedemdziesięciu braci z całego regionu. Oprócz tarnogórzan w imprezie brali udział reprezentanci z: Bytomia, Głogowa, Głogówka, Jelcza-Laskowic, Mikołowa, Pszczyny, Raciborza, Rudy Śląskiej, Rybnika, Zabrza, Żor. W zawodach uczestniczył także były król Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP – Władysław Smółka z Ostrowa Wielkopolskiego.

Jeden z pucharów za najlepszy wynik w strzelaniu do Tarczy Charytatywnej ufundował wicewojewoda śląski i tarnogórski brat kurkowy – Andrzej Pilot. Wspomnianą nagrodę zdobył Gerard Cebula (Bractwo Strzeleckie w Głogówku), który zwyciężył także w dwóch innych konkurencjach. W strzelaniu do Tarczy Charytatywnej tuż za nim uplasowali się Marcin Piech (Pszczyna) i Jacek Wicher (Tarnowskie Góry). W rywalizacji do tarcz Otwarcia Sezonu Strzeleckiego Okręgu Śląskiego drugą lokatę w strzelaniu z karabinu zajął Mirosław Jagiełło (Głogówek), a trzecią Zbigniew Winiatorski (Żory). W przypadku konkurencji z pistoletu tuż za Gerardem Cebulą uplasowali się Grzegorz Kotwicki (Tarnowskie Góry) i Adam Majchrzak (Zabrze). Dodatkowo dla zdobywcy największej ilości punktów w strzelaniu eliminacyjnym do Tarcz Pistoletowej i Karabinowej Otwarcia Sezonu strzelmistrz Okręgu Śląskiego Jacek Wicher ufundował pistolet pneumatyczny wz. 70 firmy „Łucznik”. Nagrodę tę wywalczył Zbigniew Winiatorski (Żory). Podczas zawodów rywalizowali także między sobą kadeci. Najlepszą w tym przypadku okazała się Wioletta Mazur przed Krystianem Witalą i Arturem Piechem.

Podczas turnieju, z inicjatywy Andrzeja Janickiego, odbyło się po raz pierwszy spotkanie Rady Hetmanów Okręgu Śląskiego. W wyniku strzelania do tarczy ufundowanej przez prezesa tarnogórskiej organizacji wyłoniono pierwszego przewodniczącego Rady, którym został brat Jan Detko stojący na czele Bractwa Kurkowego Ruda Śląska.

Krzysztof Gwóźdź

Zgodnie z decyzją Zjazdu Delegatów Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, który miał miejsce 3 maja 2014 roku w Tarnowie Podgórnym, 14. Kongres ZKBS RP odbędzie się w Tarnowskich Górach w dniach od 17 do 19 kwietnia 2015 roku.
 

Okładka Montes nr 68

Okładka Montes nr 68