Kamienica z salonem meblowym

Nowy Rynek, obecnie plac Żwirki i Wigury w początkach XX wieku. Pocztówka ze zbiorów  Beaty i Jacka Kalke w: Krzysztof Gwóźdź, Zofia Krzykowska, Tarnowskie Góry na dawnej pocztówce, 2004r.
Nowy Rynek, obecnie plac Żwirki i Wigury w początkach XX wieku. Pocztówka ze zbiorów Beaty i Jacka Kalke w: Krzysztof Gwóźdź, Zofia Krzykowska, Tarnowskie Góry na dawnej pocztówce, 2004r.

W domu na rogu ulicy Piastowskiej i Placu Żwirki Wigury mieścił się przez długie lata firmowy sklep meblowy braci Jojko, upaństwowiony po II wojnie światowej

Jeszcze w 1873 roku przy ulicy Piastowskiej 5 stała parterowa chata gwarecka ze spadzistym dachem. Pośrodku frontowej ściany chałupy znajdowały się drzwi a po obu stronach wejścia po dwa okna. W 1882 roku po zburzeniu domku jego właściciel Kaltenbrunn zlecił budowniczemu Adolfowi Goerke zaprojektowanie i budowę nowej jednopiętrowej kamienicy.

Następny właściciel domu kupiec Heinrich Wenzel dobudował do kamieniczki w 1899 roku werandę. Ubikacje zainstalował w budynku w 1902 roku kupiec meblowy Józef Kuschel, dokonując równocześnie przebudowy sklepu na parterze. Kolejny segment z 3 pokojami dobudował do domu w 1911 roku a rok później przebudował przejście.

W 1922 roku kamienicę kupili – pochodzący z Knurowa - bracia Jan i Teodor Jojko, fabrykanci mebli, i zbudowali w 1927 roku od podwórza stajnie dla koni i wozów, które służyły im do przewozu szaf, biurek i krzeseł produkowanych w warsztacie na zapleczu sklepu. Po roku bracia nadbudowali drugie piętro, gdzie umieścili magazyny oraz skanalizowali budynek. Po wyjeździe Jana Jojki do Rybnika, gdzie kupił stolarnię, jedynym właścicielem kamienicy i firmy meblowej został Teodor Jojko, który w 1939 roku - kiedy pełnił funkcję prezesa tarnogórskiego Bractwa Strzeleckiego - w swoim mieszkaniu na pierwszym piętrze przechowywał sztandar tej organizacji.

W czasie II wojny światowej budynek przejął niemiecki Zarząd Powierniczy. Po wyzwoleniu w 1945 roku kamienica wróciła do Teodora Jojki, jedynie sklep meblowy na parterze został upaństwowiony. Ostatnia przebudowa domu w 1957 roku polegała na wybiciu okna wystawowego od strony Placu Żwirki i Wigury. Sklep warzywny prowadziła tam przez kilkanaście lat Maria Jojko, druga żona właściciela. Teodor Jojko zmarł w 1971 roku w wieku 84 lat. Spadkobiercy Teodora Jojki sprzedali budynek w 1994 roku. Nowa właścicielka prowadzi na parterze sklep bławatny.

Marek Jarzyna

 

Okładka Montes nr 65

Okładka Montes nr 65