Pszczelarze w Starych Tarnowicach

b_200_300_16777215_0___.._montes_images_stories_montes_65_13-pszczelarze.jpg

29 lipca ubiegłego roku, w 140. rocznicę urodzin Emanuela Biskupka, współzałożyciela i pierwszego honorowego prezesa Stowarzyszenia Pszczelarzy Śląskich, odbyła się w Starych Tarnowicach uroczystość odsłonięcia poświęconej mu tablicy pamiątkowej.  Pisaliśmy o tym w 58 numerze Montesa.

Również w tym roku, szerokie grono pszczelarskiej braci zgromadziło się w Starych Tarnowicach by uczcić swojego założyciela.

28 lipca uroczystą mszę św. w kościele pw. św. Marcina celebrował ks. Grzegorz Kotyczka – kapelan śląskich pszczelarzy.

Wzięło w niej udział kilkudziesięciu przedstawicieli kół z prezesami Tarnowskich Gór, Strzybnicy, Nakła, Pyskowic i Toszka.

Pojawiły się sztandary ŚZP z Katowic i koła w Czeladzi.

Zarząd Związku reprezentował członek zarządu Bronisław Wojnar.

Po mszy św. i złożeniu wiązanki kwiatów pod epitafium Emanuela Biskupka, zgromadzeni udali się do Centrum Sztuki i Rzemiosła Dawnego w zamku w Starych Tarnowicach,  gdzie zwiedzali wystawę pamiątek  przekazanych przez rodzinę i eksponatów pszczelarskich. Pierwsze eksponaty przekazali pszczelarze z kół  w Będzinie, Czeladzi, Jaworznie, Tarnowskich Górach i Strzybnicy. Wiceprezes ŚZP Maria Loska  przekazała dwa podkurzacze fajkowe. Szczególnie cenne dokumenty dostarczył pan Stanisław Gad z Nakła Śląskiego  -  kalendarze z notatkami  Emanuela Biskupka  z 1918 i 1920 roku.

Na zakończenie uroczystości  Adam Wilczyński - przewodniczący Sekcji Historycznej ŚZP w Katowicach zaprezentował książkę „Historie i legendy pszczelarzy śląskich i zagłębiowskich”.  Pozycję można  nabyć w zarządzie Związku w Katowicach.

(K)

 

Okładka Montes nr 65

Okładka Montes nr 65