Zawody strzeleckie z okazji Dni Tarnogórskich Gwarków

b_200_300_16777215_0___.._montes_images_stories_montes_64_10-Bractwo.jpg

7 i 8 września w kompleksie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach odbyły się po raz kolejny zawody strzeleckie z okazji Dni Tarnogórskich Gwarków.

Imprezę zaszczycili swą obecnością: wicewojewoda i tarnogórski brat kurkowy – Andrzej Pilot, przewodniczący Rady Powiatu – Andrzej Fjała, wiceburmistrz – Piotr Skrabaczewski, komendant policji – Andrzej Wystalski, przedstawiciele Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP: strzelmistrz – Stanisław Osiewicz, przewodniczący Komisji Rewizyjnej – Władysław Smółka oraz prezes Okręgu Śląskiego – Tadeusz Żyła. W obchodach wzięły udział delegacje bractw strzeleckich z: Borku, Babimostu, Bytomia, Ligoty-Korytnicy-Koryt, Mikołowa, Nysy, Ostrowa Wielkopolskiego, Pszczyny, Raciborza, Rudy Śląskiej, Rybnika, Tucholi, Zabrza, Żor.

Podczas dwudniowych zawodów prowadzono rywalizację w kilku konkurencjach. Jak co roku strzelano o: „Szablę Hetmańską” i „Srebrnego Gwarka”. W pierwszej zwyciężył kadet z Pszczyny Sebastian Szklanny, drugą lokatę zajął Leszek Kowalczyk (Żory), a trzecią – Lucjan Kieżkowski (Bytom). Za sprawą Ireneusza Handke statuetka „Srebrnego Gwarka” trafiła do Babimostu, zaś na dwóch kolejnych miejscach w tej konkurencji uplasowali się: Leszek Kowalczyk (Żory) i Krystian Witala (Pszczyna). Puchar ufundowany przez Wicewojewodę Śląskiego Andrzeja Pilota wywalczył Władysław Frydel (Pszczyna). Tuż za nim w tej konkurencji uplasowali się: Jacek Wicher (Tarnowskie Góry) i Ireneusz Handke (Babimost). W strzelaniu do „Tarczy Charytatywnej” najlepsze rezultaty osiągnęli: Remigiusz Żyła, Andrzej Nikiel, Krystian Witala (Pszczyna), Aleksander Sadura (Ligota-Korytnica-Koryta) oraz przedstawiciel gospodarzy Jacek Wicher. Ostatni z wymienionych zawodników oddał także trzeci z najlepszych strzałów do „Tarczy Pamiątkowej”. W tym przypadku lepsi okazali się Irena Miś (Rybnik) i Remigiusz Żyła (Pszczyna).

8 września w niedzielę przybyłe na uroczystości jubileuszowe z całego kraju delegacje bractw kurkowych brały udział w tradycyjnym pochodzie gwarkowskim. Integralną jego część od 1998 r. i jedną z największych atrakcji stanowią salwy armatnie, które można było usłyszeć i zobaczyć po raz kolejny przy tarnogórskim rondzie im. ppłk. pilota inż. Gerarda Karola Ranoszka. Po zakończeniu pochodu na strzelnicy gospodarze podejmowali przybyłych gości obiadem brackim.

W niedzielne popołudnie bracia z Tarnowskich Gór i Zabrza uczcili salwą armatnią, oddaną przed meczem oldbojów Górnika Zabrze i Towarzystwa Sportowego Gwarek Tarnowskie Góry, 60-te urodziny drugiego z wymienionych klubów.

Krzysztof Gwóźdź

Statuetka św. Wacława w Tarnowskich Górach

b_200_300_16777215_0___.._montes_images_stories_montes_64_10-Bractwo-1.jpg

W dniach 28 i 29 września w Loket koło Karlovych Varów obyły się pierwsze w historii zawody o tytuł najlepszego strzelca Komandorii Regionu V Rycerstwa św. Sebastiana.  W gronie uczestników turnieju z Czech, Polski oraz Ukrainy zaszczytnego zwycięstwa dostąpił Hetman tarnogórskiego Kurkowego Bractwa Strzeleckiego Andrzej Janicki,  który zdobył nagrodę główną tj. „Statuetkę św. Wacława” – patrona Czech. Gospodarzami kolejnego spotkania strzelców, kawalerów Orderu Rycerstwa św. Sebastiana zrzeszonych w Komandorii Regionu V Europejskiej Wspólnoty Strzelców Historycznych (EGS), będą Chorwaci.

 

Okładka Montes nr 64

Okładka Montes nr 64