Multimedialnie w Muzeum w Tarnowskich Górach

Plakat na wystawę Wiwat Jan III Sobieski
Plakat na wystawę Wiwat Jan III Sobieski

Muzea, traktowane niegdyś z wielką powagą jako świątynie sztuki, stają się coraz bardziej miejscami rozrywki i zabawy. Zwiedzający, dla którego wielką przyjemnością, a nawet ucztą duchową, jest stanąć „face to face” z eksponatem, należy do rzadkości. Homo sapiens XXI wieku, szczególnie ten nastoletni, potrzebuje już nieco innych bodźców, by go zainteresować.

Współczesne muzea rozpoczęły zatem batalię o widza. Poszukują różnych sposobów, by wzbudzić w nim chęć do wejścia w magiczny świat historii bądź sztuki. Ekspozycja bez emocji jest nikomu niepotrzebna. Wyraziła to już kiedyś Wisława Szymborska w swoim wierszu „Muzeum”:

„Są talerze, ale nie ma apetytu
Są obrączki, ale nie ma
wzajemności”

Kierując się tymi przesłankami, tarnogórskie Muzeum podjęło się przygotowania multimedialnej wystawy „Wiwat Jan III Sobieski”, w której artefakty mają „nabrać rumieńców”, a zwiedzający poczuć, iż uczestniczą w spektaklu historycznym. Pretekstem do tych działań stała się 330. rocznica odsieczy wiedeńskiej. Pokaźna kolekcja poświęcona pogromcy Turków, stanowiąca najbogatszy zbiór o tej tematyce na Górnym Śląsku, była już wcześniej prezentowana, ale teraz będzie można ją zobaczyć w zupełnie innym świetle. Ważną rolę odegra animacja dźwiękowa pokazująca XVII-wieczną Europę, czasy Sobieskiego, wyprawę polskiego króla pod Wiedeń, a przede wszystkim walkę z Turkami. Przestrzeń ekspozycji wypełni się odgłosami stukotu końskich kopyt, trzepotu chorągwi i sztandarów, krzyków żołnierzy i dźwięku bębnów.

Największą niespodzianką będzie zapewne pojawienie się Jana III Sobieskiego oraz jego małżonki Marii Kazimiery, zwanej przez potomnych „Marysieńką”. Królewska para wyłoni się niczym zjawy z zaświatów. Początkowo pojawią się pojedynczo, podzielą się z widzem swoimi przemyśleniami, a także tęsknotą za ukochaną osobą, do której można tylko pisać listy. Na końcu zaprezentują się razem, a z ich rozmowy będzie można dowiedzieć się wielu ciekawostek związanych z kulisami bitwy wiedeńskiej.

Czy wystawa „Wiwat Jan III Sobieski” skłoni do wizyty w muzealnych wnętrzach? Czy wzbudzi emocje? Będzie się można o tym przekonać już 7 września, bowiem w tym dniu ekspozycja zostanie udostępniona dla zwiedzających. Podczas Tarnogórskich Dni Gwarków Muzeum będzie oczekiwało gości do godz. 17.30.

Be-Ka

 

Okładka Montes nr 63

Okładka Montes nr 63