Zmarł ostatni wnuk księcia Guido

Dankmar Tauern, 1919-2013
Dankmar Tauern, 1919-2013

Tauernowie to potomkowie Odo Deodatusa - pierworodnego, naturalnego syna księcia Guido von Donnersmarcka, najbardziej znanego przedstawiciela rodu Henckel von Donnersmarck. To po urodzeniu się Odo, Guido uwierzył, że może mieć dzieci i po śmierci ukochanej Blanki de Paiva ponownie pomyślał o ożenku i założeniu rodziny.

Odo Deodatus dopiero w wieku 30 lat został uznany przez swego ojca, ale przez cały czas doświadczał pomocy z jego strony. Mieszkał w Fryburgu Bryzgowijskim (dziś kraj Badenia-Wirtembergia). Tuż przed wybuchem I wojny światowej ożenił się z Marią Berthold. Mieli jedną córkę - Luizę i trzech synów: Heimo, Dankmara i Reinera.

Odo Deodatus Tauern miał wiele pasji. Jako etnograf wyprawiał się do Indonezji, aby badać tamtejsze ludy. Pamiątki jakie stamtąd przywiózł wzbogaciły uniwersyteckie zbiory we Fryburgu. Drugą pasją była wspinaczka wysokogórska. Niestety przyniosło mu to śmierć. Latem 1926 r. uległ bardzo nieszczęśliwemu upadkowi ze skalnej ściany. Zdołano go dowieść do domu, ale tam wkrótce zmarł. Zostawił wdowę z gromadką kilkulatków, z których najstarsza Luiza miała lat 10, a najmłodszy Reiner ledwie 5.

Dankmar urodzony w grudniu 1919 r., miał wtedy 6 lat. Matka, przez kolejne lata zajęła się wychowywaniem dzieci. Dopiero w 1935 r. wyszła ponownie za mąż za Wilhelma Fryderyka Jenne. Dankmar wówczas miał już 26 lat. Z wykształcenia był fizykiem. Wkrótce przyszła II wojna światowa. Starszy brat Heimo, choć był marynarzem zginął jako lotnik zestrzelony nad Murmańskiem latem 1941 r. Młodszy Reiner zginął w ostatnich tygodniach wojny w Groenlo k. Winterswijk, kilka kilometrów od niemiecko-holenderskiej granicy.

Dankmar walczył w Wehrmachcie, m.in. na froncie wschodnim. Po kapitulacji najpierw mieszkał w Magdeburgu, gdzie poznał Christę Schönduhe swą przyszłą żonę. Razem uciekli do Niemiec zachodnich. Początkowo przebywali w Fryburgu Bryzgowijskim a później w Wetzlar (Hesja). Dankmar wiele lat spędził na morzu. Nie raz towarzyszyła mu żona Christa.

Dankmar i Christa doczekali się pięciorga dzieci. Trzech synów: Odo Deodatus II, Heimo II, Reiner II; i dwie córki: Cornera i Merve, dziś mieszkają w Niemczech, Szwajcarii oraz Liechtensteinie. Heimo II kontynuuje marynarskie tradycje ojca i pływa po morzach i oceanach. Dankmar i Christa jako emeryci osiedli ze statusem rezydentów w Liechtensteinie.

Dankmar zmarł rankiem 1 lutego b.r. przeżywszy 93 lata. Uroczystości pogrzebowe zaplanowano na 14 lutego, aby rodzina zdążyła przyjechać z różnych stron Europy.

AK-P

 

Okładka Montes nr 60

Okładka Montes nr 60