Miniony rok Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach

Delegacja tarnogórskiego Bractwa podczas strzelania królewskiego Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP w Jelczu-Laskowicach w towarzystwie prezesa Okręgu Tadeusza Żyły, 16 października 2011 roku.
Delegacja tarnogórskiego Bractwa podczas strzelania królewskiego Okręgu Śląskiego Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP w Jelczu-Laskowicach w towarzystwie prezesa Okręgu Tadeusza Żyły, 16 października 2011 roku.

W 2012 roku Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tarnowskich Górach obchodzić będzie jubileusz 15-lecia wznowienia działalności. Wprawdzie tradycje organizacji sięgają 1780 roku, ale jego działalność została przerwana w konsekwencji wybuchu II wojny światowej. Dopiero przemiany polityczne po 1989 roku umożliwiły odradzanie się bractw strzeleckich w naszym kraju, a tarnogórskie towarzystwo wznowiło swą działalność w roku 1997.

Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Tarnowskich Górach w bieżącym roku poczyniło przygotowania do tego ważnego święta, którego główne obchody odbędą się podczas przyszłorocznych Dni Tarnogórskich Gwarków. Rozpoczęto realizację projektów, które swój finał znajdą podczas obchodów jubileuszowych. Najważniejszy z nich dotyczy zmodernizowania strzelnicy i zamontowania na niej transporterów do tarcz. Stanowi to kolejny krok, aby udostępnić w przyszłości obiekt szerszemu gronu użytkowników. Obecny budynek strzelnicy będący własnością Bractwa jest jednym z niewielu, o ile nie jedynym tego typu obiektem na terenie województwa śląskiego. Kolejne inicjatywy dotyczą wykonania sztandaru organizacji oraz przywrócenia historycznych ubiorów.

Zwycięzcy turnieju o Puchar Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach zorganizowanego dla uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana III Sobieskiego: Michał Figura (I miejsce), Paulina Grzesik (II) i Jakub Tomaszewski (III), 9 grudnia 2011 roku
Zwycięzcy turnieju o Puchar Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach zorganizowanego dla uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana III Sobieskiego: Michał Figura (I miejsce), Paulina Grzesik (II) i Jakub Tomaszewski (III), 9 grudnia 2011 roku

Bractwo czynnie włączyło się także w przygotowanie wystawy W jedności siła. Historia i tradycje bractw strzeleckich z terenów województw śląskiego i opolskiego przygotowanej w Muzeum w Tarnowskich Górach. Wspólnie z Okręgiem Śląskim Zjednoczenia Kurkowych Bractw Strzeleckich RP tarnogórska organizacja objęła patronat nad wydarzeniem, któremu towarzyszą lekcje muzealne i turniej strzelecki dla młodzieży gimnazjalnej i licealnej. Jeden z nich z udziałem uczniów Publicznego Gimnazjum nr 1 im. Jana III Sobieskiego w Tarnowskich Górach miał miejsce 9 grudnia 2011 roku. Z kolei 28 stycznia 2012 roku zaplanowano w tarnogórskim Muzeum promocję katalogu wystawy. Tego dnia nastąpi także uroczyste otwarcie obchodów 15-lecia Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach.

Mijający rok okazał się także bogaty w liczne sukcesy odniesione przez tarnogórskich strzelców w zawodach organizowanych przez Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP i jego regionalną strukturę, tj. Okręg Śląski oraz inne bractwa. Najwięcej z nich ma na swoim koncie Jacek Wicher, który w bieżącym roku został drugim marszałkiem Okręgu Śląskiego Zjednoczenia podczas zawodów zorganizowanych w Jelczu-Laskowicach (16 października 2011 r.). Tarnogórski strzelmistrz godność tę wywalczył już po raz drugi, a w ubiegłych latach był także dwukrotnie królem i raz pierwszym marszałkiem Okręgu Śląskiego Zjednoczenia. Ponadto Jacek Wicher zajął pierwsze miejsce w Strzelaniu do Kura podczas obchodów 20-lecia wznowienia działalności przez Zjednoczenie Kurkowych Bractw Strzeleckich RP, które miały miejsce 24 września w Kórniku. Zdobył także nagrodę główną w turnieju o Szablę Zarządu Strzeleckiego Bractwa Kurkowego Grodu Jelcz-Laskowice (17 września) oraz zajął trzecią lokatę w strzelaniu o Przechodni Puchar Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego podczas zawodów towarzyszących intronizacji króla Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Krotoszynie (24 lipca). Warto także wspomnieć o innych tarnogórzanach, którzy w bieżącym roku odnieśli sukcesy w zawodach brackich. Podczas wspomnianego już turnieju królewskiego Okręgu Śląskiego Zjednoczenia w Jelczu-Laskowicach najlepszym zawodnikiem w strzelaniu do Tarczy Charytatywnej i zdobywcą pucharu został Lesław Augustyn. Kilka miesięcy wcześniej, 18 czerwca 2011 r., Krzysztof Gwóźdź zdobył nagrodę główną w strzelaniu zorganizowanym przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie Miasta Ruda Śląska, czyli Puchar Prezydenta wspomnianego miasta. Delegacje tarnogórskiego Bractwa brały także udział w imprezach towarzyszących intronizacji króla kurkowego w Pszczynie i Dniom Borów Tucholskich.

Najważniejszą imprezą organizowaną od wielu już lat przez tarnogórskie Kurkowe Bractwo Strzeleckie pozostaje strzelanie z okazji obchodów Dni Tarnogórskich Gwarków. Obok tradycyjnych już konkurencji o Statuetkę Srebrnego Gwarka (ufundowana przez aktualnego króla kurkowego – Wojciecha Szczepkowskiego) i Szablę Hetmańską (ufundowana przez prezesa Bractwa – Andrzeja Janickiego) strzelcy rywalizowali o puchary: Wicewojewody Śląskiego – Stanisława Dąbrowy i Wicemarszałka Województwa Śląskiego – Aleksandrę Banasiak. Zgodnie z obowiązującą tradycją zawody zorganizowane 10 września 2011 roku rozpoczęto od strzelania do Tarczy Honorowej (fundator Wicestarosta i Brat Kurkowy – Andrzej Pilot). Najskuteczniejszy w tym przypadku okazał się Marek Puzik. W zmaganiach o Statuetkę Srebrnego Gwarka i Szablę Hetmańską najlepszym strzelcem okazał się Artur Piecz (Jelcz-Laskowice). Puchar Wicewojewody trafił do rąk Wojciecha Wróblewskiego (Głogówek), a ufundowany przez Wicemarszałka zdobył Tomasz Dylong (Bytom). Tarczę Charytatywną (fundator Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry – Arkadiusz Czech), z której dochód przeznaczony został na potrzeby tarnogórskiego Stowarzyszenia „Serdeczni”, zdobył hetman Bractwa – Andrzej Janicki. Zarówno liczny udział bractw strzeleckich z całego Okręgu Śląskiego podczas zawodów i pochodu gwarkowskiego, który odbył się tradycyjnie w niedzielę (11 września), świadczy o dużym zainteresowaniu imprezą oraz stwarza doskonałą sposobność do promocji naszego miasta.

Przedstawiciele Kurkowego Bractwa Strzeleckiego brali także udział w imprezach o charakterze patriotycznym (z okazji świąt 3 Maja i 11 Listopada) zorganizowanych w Tarnowskich Górach oraz w Ingresie Księdza Arcybiskupa Metropolity Katowickiego – Wiktora Skworca (26 listopada 2011 r.).

Krzysztof Gwóźdź