Piotr Guzy w Tarnowskich Górach!

Z synem Juliuszem
Z synem Juliuszem

Tytuł ma wydźwięk z lekka sensacyjny, bo wyjątkowa też jest wizyta naszego Honorowego Obywatela. Pan Piotr Guzy- wybitny tarnogórski pisarz - mieszka w Hiszpanii i już chociażby to nie pozwala na przyjazdy do miasta swojej młodości tak często, jakby się chciało.

Pan Piotr Guzy tytułu Honorowego Obywatela Tarnowskich Gór kilka lat temu odebrać osobiście nie mógł. Uczyniły to za niego jego siostry mieszkające w Tarnowskich Górach – Panie Klara Guzy i Urszula Ostachowska, goszczące teraz swego brata. Zawitał w Tarnowskich Górach wraz ze swym synem Juliuszem – wybitnym malarzem mieszkającym w Irlandii Północnej. Mimo, że panowie zwiedzili i Kraków i Poznań, bazę stanowiły Tarnowskie Góry. Pan Piotr porównywał miasto z tym sprzed lat, syn zapoznawał się dopiero z nim. Mniej interesował go rynek i główne ulice.

Piotr Guzy - Honorowy Tarnogórzanin
Piotr Guzy - Honorowy Tarnogórzanin

Spotkanie z burmistrzem Arkadiuszem Czechem
Spotkanie z burmistrzem Arkadiuszem Czechem

W życiu widział wiele bardziej okazałych. Ku zaskoczeniu swoich ciotek penetrował przedmieścia i zaułki. Stwierdził, że otoczenie miasta jest zaskakująco różnorodne: wzgórza, doliny, parki, pola pełne urokliwych zakątków. Pan Piotr dostrzegł wiele pozytywnych zmian w wyglądzie centrum miasta. Nie może jednak zrozumieć (jak wielu z nas), jak w demokratycznym świecie, w samorządowym mieście, mogło dojść do budowy na rynku tego ochydztwa przy kościele ewangelickim (Pan Guzy zna wszystkie określenia tej budowli).

Burmistrz Arkadiusz Czech spotkał się z gośćmi w ratuszu, opowiadał o najważniejszych zamierzeniach. Obecny był także dyrektor Liceum Ogólnokształcącego im. St. Staszica – Kazimierz Sporoń. Umówił się z tarnogórskim pisarzem na spotkanie w szkole, którą kiedyś ukończył. Piotr Guzy w swoich wspomnieniach utwierdza nas w przekonaniu o wyjątkowości tego liceum, wysokich kwalifikacjach pedagogów. Skoro już mowa o poziomie i wysokich ocenach: nasz „Montes” otrzymał wiele pochwał. Dużo pochlebnych recenzji zebrał też Andrzej Kanclerz za fachowe i wnikliwe recenzje książek Piotra Guzego umieszczone w książce o literaturze tarnogórskiej

Red
Więcej o Piotrze Guzym w 20 numerze Montesa