Pałac w Brynku

 

DETALE ARCHITEKTONICZNE - dokończenie z nr 43

Bogata w zdobienia drobnymi detalami jest elewacja od strony ogrodu. Najciekawszy jest portal z herbem rodu oraz sylwetkami leżącego lwa i konia – elementami herbu. Ciekawe są też boczne, ozdobne  płyty z piaskowca z reliefami, na których przedstawiono różne rodzaje ekwipunku myśliwego, rodzaje broni myśliwskiej i bojowej z różnych epok.

 

 

 

b_200_300_16777215_0___.._montes_images_stories_montes_46_07-1.jpg

   

Np. głowice czterech kolumn podtrzymujących balkon zdobione są dwoma rodzajami twarzy maszkaronów.

Inne znajdziemy w różnych miejscach elewacji.

Fantazyjny maszkaron, z otwartymi w krzyku ustami, jest fragmentem krat dwóch okien.


Elementy spoza pałacu

Z pewnością warto obejść i dokładnie obejrzeć cały kompleks w Brynku wraz z parkiem. Na zabudowaniach pałacowych i gospodarczych znajdziemy nie tylko maszkarony, reliefy, kamienne wazy i rynny, ale też zdobione balustrady, kraty, okucia i słupy nieczynnych już ogrodowych latarń zagubione pośród drzew. Możemy znaleźć również maszkarona z fontanny,  którego otwarte usta są wypływem wody, owalne tondo z Madonną i Dzieciątkiem i główki aniołków nad wejściem do pałacowej kaplicy.

   

Nad drzwiami ujeżdżalni widzimy relief z łbami koni.

Na zworniku bramy wieży wodnej znajduje się herb w płycie z szarego piaskowca oraz data budowy. Ciekawym elementem jest donica w ogrodzie botanicznym wsparta na głowach czterech psów. Zdobiona  ornamentami  kwiatowymi oraz reliefami czterech postaci, prawdopodobnie duchownego, postaci ze sztyletem, kobiety w geście przestrachu oraz wojownika z oszczepem i tarczą. Zapewne jest między nimi jakiś nieprzypadkowy związek, ale na razie czeka on na swego odkrywcę.

Anna Sopuch