W poszukiwaniu zaginionego

 

Obrazy Mieczysława Muławskiego - Część IX

Gliwicka (11)

W narożniku Placu Gwarków i ulicy Gliwickiej stoi dwupiętrowy dom (zdjęcie) zbudowany w 1903 roku. Tuż za nim w kierunku ul. Ratuszowej, na pustym dzisiaj placu, stał znacznie starszy. Kształt utrwalony na akwareli pozwala się domyślić jego pierwotnego kształtu, typowego dla wielu podobnych stanowiących niegdyś część zabudowy miasta.

Zanim w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku dom rozebrano, namalował go autor akwareli Mieczysław Muławski. Zanotował przy tym, że jego przedostatnim właścicielem był Fridrich Parzętny, a ostatnim niejaki Hajok.

Po lewej stronie od wejścia do domu działał wówczas magiel. Po prawej zaś fryzjer. W części, znad której usunięto oryginalny dach, funkcjonował znany wtedy wszystkim tarnogórskim dzieciom sklep z zabawkami pod nazwą „Raj dziecięcy” .

b_200_300_16777215_0___.._montes_images_stories_montes_42_01-w_poszukiwaniu-1.jpg

b_200_300_16777215_0___.._montes_images_stories_montes_42_01-w_poszukiwaniu-2.jpg

Inne jest już dzisiaj nasze wyobrażenie o raju dla dzieci, ale akwarela nakazuje zrewidować również pojęcie o ówczesnej ulicy Gliwickiej. Była ona znacznie węższa. Widać to wyraźnie, gdy porównać, jak bardzo lico ściany nieistniejącego domu odstawało wtedy od fasady nowszego, sąsiadującego z nim budynku narożnego. Pamiętają to też zapewne maszkarony, których głowy stanowiące zakończenie belek stropowych, patrzą spod jego dachu na przechodniów.

 

RED