Światowy Zjazd Tarnogórzan

b_200_300_16777215_0___.._montes_images_stories_montes_39_herb.jpg

Rozmyślania o Górnym Śląsku

Stowarzyszenie „Przymierze Śląskie” z pomysłem zorganizowania spotkania osób, którym miasto Tarnowskie Góry jest szczególnie bliskie i drogie, a które - z różnych przyczyn - są od niego oddalone, nosiło się od dawna.

Sądziło jednak, że włączy się do prac, koordynowanych przez bardziej znaczącą i reprezentatywną instytucję. Próbę taką podjęto kilka lat temu. Koncepcja przyjęta wtedy przez organizatorów (zorganizowanie zjazdu w czas „Gwarków” i ograniczenie go do biesiady w restauracji) nie licowała naszym zdaniem ani z rangą tego wydarzenia, ani z dostojeństwem zaproszonych i przybyłych gości. Zjazd Tarnogórzan musi być wydarzeniem wyjątkowym, skupiającym uwagę wszystkich mieszkańców, nie imprezą „przy okazji”, „towarzyszącą”. Zwróciliśmy się do Pana Burmistrza z prośbą  o objęcie patronatu nad zjazdem i przedstawiliśmy wstępny preliminarz kosztów i zarys programu. Propozycja została z zadowoleniem przyjęta i otrzymaliśmy obietnicę wsparcia finansowego  naszych poczynań. Ustalona została data Zjazdu: 22 i 23 maja 2010 roku (sobota i niedziela). Załączony program daje pojęcie o ogólnej koncepcji: przedstawienie tego, co Ziemia Tarnogórska ma w rozrywce najlepszego. Mamy nadzieję, że największy z dostępnych, namiot, ustawiony na stadionie „Gwarka”,  pomieści wszystkich zainteresowanych. Jeśli ktoś życzy sobie rezerwacji miejsca, to dokona tego przesyłając (min. 100 złotych) datki na konto: Stowarzyszenie Przymierze Śląskie ING Bank Śląski 18 1050 1386 1000 0022 9012 1678. Pieniądze te służyć będą  w y ł ą c z n i e  uatrakcyjnieniu i podniesieniu wartości artystycznej zjazdu. W organizacji pożytku publicznego, jaką jesteśmy, nie ma możliwości ich sprzeniewierzenia.
Informację o zjeździe podajemy w „Montesie” podczas „Gwarków”, licząc na to, że dotrze ona do wielu grup tarnogórzan i zapoczątkuje dyskusję nad przebiegiem i programem Zjazdu. Uwagi prosimy kierować na adresy redakcji „Montesa”, Przymierza Śląskiego – ul. Słowackiego 17, 42-600 Tarnowskie Góry, e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Jan Hahn

 

Zjazd Tarnogórzan

Stadion „Gwarka” (duży namiot) 22, 23 maj 2010 rok

22.05 – sobota

Godz. 14.00 – Otwarcie Zjazdu przez Burmistrza. Powitanie gości (w tym z zaprzyjaźnionych miast i powiatów). Wystąpienia gości
Godz. 15.00-19.00 – Prezentacja tarnogórskich zespołów i grup młodzieżowych:
1.    Przedstawienie historyczne w wykonaniu grupy teatralnej z TCK (lub „Kopciuszek po ślonsku” w wykonaniu uczniów szkoły średniej)
2. Zespół folklorystyczny „Mały Śląsk” i „Miedarzanie”
3. Zespół muzyczny „Another World” i „Coda”
4. Grupy taneczne „Tess” i „Crazy Rock”
5. „Donegal” wraz z „Shalake”
Godz. 19.30 – Biesiada Śląska prowadzona przez tarnogórzanina „Misia” i Bernadettę Kowalską (z Miasteczka Śl.)

23.05 – niedziela

Godz. 11.30 – kościół p.w. św.św. Piotra i Pawła – Msza św. w intencji Tarnogórzan
Godz. 14.00 – Nasi najmłodsi – występy przedszkolaków (m.in. laureatów „Śląskiego śpiewania”)
Godz. 16.00 – Przegląd najlepszych chórów tarnogórskich („Kolejarz” i „Angelus”) + chór mniejszości niemieckiej ze Zbrosławic z wiązanką pieśni
Godz. 17.00 – Pokaz Mody (kreacje oparte na śląskiej tradycji i strojach ludowych prezentują uczennice i uczniowie „Odzieżówki”)
Godz. 18.00 – Występ Tarnogórskiej Orkiestry Dętej
Godz. 20.00 – Występ Mateusza Adamczyka
Godz. 22.00 – Zabawa taneczna i wspólne śpiewy

W przerwach między występami konkursy z wiedzy o Ziemi Tarnogórskiej, o Śląsku, krótkie prezentacje i prelekcje, i.t.p.

Imprezy towarzyszące: spotkania w poszczególnych dzielnicach, wystawa (z możliwością kupna) wydawnictw, obrazów, zdjęć i pamiątek o Tarnowskich Górach i Śląsku, wystawy tematyczne (zabytki, „Sławni na tarnogórskiej ziemi” i inne.