Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki

W poszukiwaniu zaginionego

b_200_300_16777215_0___.._montes_images_stories_montes_33_p1060324a.jpg

Obrazy Mieczysława Muławskiego - Część VI

Fragment miasta ze zdjęcia to oczywiście narożnik ulic Strzeleckiej i Stalmacha. Jego obecny wygląd zmieniła diametralnie budowla znajdująca się na pierwszym planie.

Od strony Rynku powstała na miejscu budynku wzniesionego dla administracji kopalni i huty „Fryderyk”, działającej od lat 80. XVIII w. na terenie obecnej dzielnicy Bobrowniki

Od 1908 r. zarówno nim, jak i pozostałymi zabudowaniami oraz całym terenem otoczonym murem  - wszystko widoczne  na pasteli Mieczysława Muławskiego – administrowała parafia ewangelicka. W głównym budynku była plebania, zaś po II wojnie światowej - Dyrekcja Spółdzielni Spożywców „Społem”. Ciekawostką jest fakt, że w pewnym okresie, za widocznym na pasteli murem, funkcjonował kort tenisowy.

Nowy, wyraźnie zbyt wysoki budynek, zupełnie zasłonił bryłę i tylną fasadę  kościoła pw. Zbawiciela, która z kwadratu ulic: Strzeleckiej, Stalmacha i Łukowej stała się zupełnie niewidoczna, a kiedyś dominowała nad tym miejscem.

b_200_300_16777215_0___.._montes_images_stories_montes_39_12-5a.jpg

 

Jeśli spojrzeć z punktu widzenia funkcjonalności, nowy budynek jest zapewne rozwiązaniem lepszym, ale ze względów na kompozycję z zastaną architekturą miejsca, w którym powstał, nie jest dobrym przykładem łączenia starego z nowym. Broni się tylko widok na niego z ul. Stalmacha, gdy pójdziemy nią od ul. ks. Wajdy.

Zapewne nie każdemu będzie odpowiadał widok z pasteli, bo jest na nim coś z małomiasteczkowego chaosu budowlanego, obserwowanego w zakątkach starych miast. Nie mkę, nie pozostawiono by suchej nitki.

Poszukując nowych, często koniecznych rozwiązań dla miasta i jego mieszkańców, warto robić to z rozwagą i rozsądkiem, by nie być skazanym na poszukiwanie zaginionego, właściwego miejscu klimatu tylko na obrazach lub pocztówkach.

RED