Tarnowskie Góry na dawnej pocztówce

 
 
Ulica Dworcowa (obecnie Marsz. Józefa Piłsudskiego), pocztówka pochodząca z l. 1905-1906.

Widok na końcowy odcinek ul. Dworcowej (Bahnhof­strasse), u zbiegu Alte Bahn­hofstrasse (obecnie początkowy odcinek ul. Nakielskiej) i Hugostrasse (obecnie ul. Henryka Sienkiewicza). Z prawej nieistniejące już zabudowania, wyburzone po II wojnie światowej pod budowę ronda. W narożnym budynku restauracja „Gambrinus”, należąca do Paula Schöna (wówczas nr 5). Z lewej wśród drzew neobarokowa willa zbudowana w 1874 r.

 
 
Ulica Dworcowa (obecnie Marsz. Józefa Piłsudskiego),  
pocztówka z 1908 r.

Widok ogólny na ulicę od strony obecnego ronda. Po prawej secesyjna kawiarnia „Kaiserkrone” (obecnie nr 10). Z lewej - zabudowania wytwórni serów, które spaliły się na pocz. l. 20. XX w. Za nimi mur cmentarza ewangelickiego, założonego w 1780 r., a zlikwidowanego w 1967 r. (obecnie skwer, przy którym znajduje się hala targowa). W głębi widoczny Wilhelmsplatz z pomnikiem cesarza Wilhelma I (obecny pl. Wolności).

 
 
Ulica Bytomska ocztówka z ok. 1914 r.

Widok ogólny na ulicę od strony pd. Po prawej kamienica z 1908 r. oraz w głębi budynek Spółki Brackiej (Oberschlesische Knapp­schaftsverein). Z lewej willa zbudowana wg projektu K. Eitnera. Po II wojnie światowej zburzono ogrodzenia przed kamienicami.

Pocztówki ze zbiorów Beaty i Jacka Kalke w: Krzysztof Gwóźdź,
Zofia Krzykowska, Tarnowskie Góry na dawnej pocztówce, 2004r.