Karol Józef (1928-2008)

b_200_300_16777215_0___.._montes_images_stories_montes_31_59-H_v_D_Carl_Josef.jpg

Pro Memoria

W dniu 16 kwietnia 2008 r. zmarł po długiej i ciężkiej chorobie hrabia Karol Józef Henckel von Donnersmarck. O wydarzeniu tym syn zmarłego, hrabia Andrzej, powiadomił w specjalnym liście Panią Gabrielę Horzela-Szubińską, która od wielu lat utrzymuje stały kontakt z rodziną Henckel von Donnersmarck.

Hrabia Karol Józef był synem ostatniego właściciela zamku w Nakle Śląskim, hrabiego Łazarza V. Wiosną 1958 r. ożenił się z luksemburską księżniczką Marią Adelajdą. Jej matką była wielka księżna Luksemburga Szarlotta de Nassau, ojcem włoski książę Feliks de Burbon-Parma. Mieli czworo dzieci: trzech synów i jedną córkę. Początkowo rodzina mieszkała w Luksemburgu, później Szwajcarii i Austrii. Od 1993 r. hr. Karol Józef był tytularnym 19-tym wolnym panem stanowym Bytomia.

 

 

Rodzinny cmentarz w Wolfsbergu
Rodzinny cmentarz w Wolfsbergu

Wiosną ubiegłego roku zmarła w wieku 83 lat hr. Maria Adelajda. Jesienią odszedł ich syn hr. Feliks. Miał 47 lat. Hr. Karol Józef w listopadzie tego roku skończyłby 80 lat.

Najstarszy syn zmarłego, hr. Andrzej Henckel von Donnersmarck w imieniu własnym oraz rodziny zaprosił panią Gabrielę Horzela- Szubińską do udziału w uroczystościach pogrzebowych. Msza św. odbyła się 30 kwietnia b.r. w Wolfsbergu w miejscowym kościele parafialnym, po czym trumna z ciałem zmarłego została złożona na rodzinnym cmentarzu w sąsiedztwie Mauzoleum hrabiego Hugona i Laury Henckel von Donnersmarcków, przodków Karola Józefa.

AKP