Wilhelm (III) Hohenzollern Cecylia von Mecklenburg-Schwerin

Sławni na tarnogórskiej ziemi cz. XXIII

Herb Wielkiego Księstwa Meklemburgii-Schwerinu
Herb Wielkiego Księstwa Meklemburgii-Schwerinu

7-13 grudnia 1906

Wilhelm (III) Hohenzollern (1882-1951) Książę-następca tronu, pretendent do korony Niemiec i Prus

Polowanie w lasach księcia Donnersmarcka ze Świerklańca było celem podróży księcia Wilhelma, cesarskiego syna i następcy. W 1906 roku przyjechał tuż po ojcu. Plan wizyty opisała „Gazeta Katolicka”: „Następca tronu i jego małżonka przyjadą na pewno w piątek dnia

7 go grudnia, przyjeżdżając z Oleśnicy, pociągiem dwornym na dworzec radzionkowski. Nastąpi znowu przyjmowanie wysokich gości przez tworzące szpaler towarzystwa itd. Wysoka para zabawi także 4 dni w Świerklańcu, poczem nastąpi znowu odjazd z dworca radzionkowskiego pociągiem dwornym”.

Niemalże dokładnie rok później książę przyjechał ponownie. Tym razem bez księżnej Cecylii, która miesiąc wcześniej urodziła syna, księcia Ludwika Ferdynanda. „Gazeta Katolicka” z wtorku 10 grudnia zapisała: „Tarn. Góry (Następca tronu jako gość u ks. Donnersmarcka) w czwartek [5 grudnia] po południu o godz. 5 min. 44 przyjechał tutaj niemiecki następca tronu. Na dworcu tutejszym wysiadał z towarzyszącymi mu dostojnikami i odjechał automobilem do zamku księcia Donnersmarcka do Swierklańca. Następca tronu przyjechał do księcia Donnersmarcka na polowanie. Pobyt jego u księcia był jednak krótki, gdyż zaraz nazajutrz po polowaniu odjechał wysoki gość z dworca bytomskiego z powrotem”.

W 1918 r. po abdykacji ojca z praw do tronu zrezygnował także książę Wilhelm. Pod koniec II wojny światowej niektórzy politycy niemieccy proponowali przywrócenie monarchii i osadzenie na tronie Wilhelma lub któregoś z jego braci. Hohenzollernowie nie potępili jednoznacznie Hitlera. Zniechęciło to aliantów do poparcia tych planów. Niedoszły król i cesarz Wilhelm III zmarł w 1951 r.

Cecylia von Mecklenburg-Schwerin (1886-1954) Księżniczka meklemburska ze Schwerinu

Dynastia meklemburska wywodzi się od słowiańskiego władcy Obodrzyców, Nikolta. W 1348 r. cesarz Karol IV uznał władców meklemburskich za książąt cesarstwa. W poł. XVII w. ród podzielił się na dwie linie władające w Strelitz i Schwerinie.

Z linii książąt ze Strelitz pochodziła słynna pruska królowa Luiza, żona Fryderyka Wilhelma III. Jej ojciec Karol II, podobnie jak i kuzyn z Schwerinu Fryderyk Franciszek I, w 1815 r. zostali uznani wielkim książętami.

Pra-, pra- prawnuczka Fryderyka Franciszka I, Cecylia, od 1905 r. była żoną następcy tronu Prus i Niemiec, Wilhelma. W grudniu 1906 r. przyjechali razem do Świerklańca. Miała zostać cesarzową niemiecką i królową Prus. Wydarzenia 1918 r. nie pozwoliły spełnić tych planów. Zmarła w 1954 r.

AkP, DaW