Franciszek Skarbek-Malczewski (1754-1819)

Franciszek Skarbek-Malczewski
Franciszek Skarbek-Malczewski

Sławni na tarnogórskiej ziemi cz. XXVI

ok. 17-23 września 1796r.

Kanonik metropolitalny gnieźnieński, potem biskup kujawski, następnie pierwszy arcybiskup metropolita warszawski i prymas Królestwa Polski.

Pochodził ze szlachty wielkopolskiej. Kanonikiem gnieźnieńskim został nominowany przez papieża w 1780 r. Zaprzyjaźnił się z Ignacym Krasickim. Po śmierci arcybiskupa Malczewski został administratorem archidiecezji gnieźnieńskiej.

Był nim do 1805 r. Niedługo potem nominowano go na biskupa kujawskiego. Ze względu na sytuację - wojny z Napoleonem - musiał czekać na objęcie diecezji do 1815 r. Jako biskup zasiadł w senacie Królestwa Polskiego. Trzy lata później został pierwszym arcybiskupem-metropolitą warszawskim. Z godnością tą otrzymał tytuł prymasa Królestwa Polskiego.

Fakt wizyty obu duchownych (Malczewski przebywał w Tarnowskich Górach towarzysząc biskupowi Krasickiemu) nie został odnotowany w żadnej monografii historycznej. Pozostał po niej tylko wpis do Księgi Gości. Błędnie odczytany przez dr. A.Kerna na pocz. XX w. Po raz pierwszy ujawniono ten fakt w „Montes Tarnovicensis” w grudniu 2001 r.

Herb Malczewskich-Abdank
Herb Malczewskich-Abdank
AKP, Daw