Dwupiętrowa willa Buczkowej

Projekt dwupiętrowego domu przy ulicy Józefa Cebuli 13 przygotował 22 czerwca 1937 roku znany tarnogórski przedsiębiorca budowlany Karol Bazan. Adelajda Buczek, która zamierzała postawić budynek na własnej działce, otrzymała miesiąc później zezwolenie na budowę wydane przez Zarząd Policji Miejskiej

W ciągu kilku miesięcy na posesji stanął okazały dwupiętrowy dom z sięgającymi do pierwszego piętra dwoma bocznymi półbasztami z wąskimi oknami. W suterenie ulokowano osiem piwnic oddzielonych od sieni drzwiami gazoszczelnymi.

Na parterze przebiegająca przez środek sień ze schodami oddzielała od siebie dwa mieszkania, z których każde składało się z przedpokoju, kuchni, sypialni, gabinetu i pokoju stołowego w półbaszcie. Podobny rozkład pomieszczeń znajdował się na piętrze. Poddasze zajmowały cztery strychy i cztery pokoje.

W ogrodzie za tylnym wyjściem z domu, w dostawionym budynku gospodarczym, ulokowano dwie komórki, pralnię i garaż. Dopiero 25 kwietnia 1938 roku rozpoczęła się budowa płotu wokół posesji. Ogrodzenie miało długość 25 metrów i zrobione było z podmurówki z żelaznymi słupami i parkanu. Brama była szeroka na 2,8 metrów, obok znajdowała się furtka.

Po II wojnie światowej w domu zamieszkali lokatorzy z kwaterunku. Jeden z nich, inżynier Karol Korduła poprosił w 1951 roku władze miasta o zezwolenie na kupno drewna potrzebnego do remontu mieszkania. Obecnie w budynku siedziby mają gabinety lekarskie i biura prawnicze.

Paweł Bednarek

 

Okładka Montes nr 94

Okładka Montes nr 94