Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 70


W cieniu Wielkiej Wojny

Więcej…

nowa wystawa w Muzeum w Tarnowskich Górach

Od 24 października 2014 r. w tarnogórskim Muzeum będzie można zwiedzać nową wystawę czasową przygotowaną w związku z przypadającą w bieżącym roku rocznicą wybuchu I wojny światowej, która na zawsze odmieniła oblicze Europy i Świata, nie tylko w sensie politycznym, ale także na wielu innych płaszczyznach. Wystawa ukazuje z jednej strony wpływ tych wielkich przemian na lokalną społeczność, a z drugiej przybliża aspekty życia codziennego mieszkańców jednego z powiatów górnośląskich. Patronat honorowy nad ekspozycją objął Burmistrz Miasta Tarnowskie Góry – Arkadiusz Czech. Jej kuratorem jest Krzysztof Gwóźdź, a autorem aranżacji katowicki artysta plastyk – Franciszek Kłak.

Więcej…
 

Tarnowskie Góry w Polsce Ludowej w obiektywie fotografów

Więcej…

Dla wielu lata siedemdziesiąte i osiemdziesiąte minionego wieku to już zamierzchła epoka. Dla innych – zaledwie wczoraj.

Jakby nie patrzeć, coraz częściej ci, którzy wówczas żyli, zapominają, jak nasze miasto i jego okolice wyglądały w tamtym okresie, jakie było życie codzienne, toczące się na ulicach, jak prezentowała się ówczesna moda, wnętrza sklepów i restauracji. Ci, którzy urodzili się później – mają niewielką okazję do poznania wizualnej strony tego pokrywającego się warstwą zapomnienia epizodu najnowszej historii.

Więcej…
 

Zawody strzeleckie z okazji Dni Tarnogórskich Gwarków

Więcej…

6 i 7 września 2014 r. w kompleksie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Tarnowskich Górach odbyła się po raz kolejny impreza strzelecka z okazji Dni Tarnogórskich Gwarków.

Więcej…
 

Misja jezuickich superiorów

Więcej…

Tarnogórska misja jezuicka – kierowana przez nieprzeciętnych superiorów - była solą w oku nie tylko protestantów ale i katolickich proboszczy, bo przygarniała do siebie wiele zbłąkanych dusz – nie tylko Żydów i ewangelików, ale także parafian

Więcej…
 

Numer 68233 z miasta gwarków

Siegfrieda Halbreicha do miasta gwarków – w którym spędził młodość - ciągnęło go jak wilka do lasu. Co kilka lat przylatywał zza Oceanu i wspominał lata dojrzewania z coraz mniej licznymi znajomymi

Więcej…
 


Strona 1 z 3