Montes Tarnovicensis - Tarnowskie Góry

  • Zwiększ rozmiar czcionki
  • Domyślny  rozmiar czcionki
  • Zmniejsz rozmiar czcionki
Montes Tarnovicensis Nr 69


Skarbnica wiedzy o Tarnowskich Górach

W Miejskiej Bibliotece Publicznej oraz w księgarni „Wiosna” można kupić drugie już wydanie reprintu „Kroniki miasta i powiatu Tarnowskie Góry” Jana Nowaka.

Więcej…
 

Z nazwiskiem na elewacji

Więcej…

Zainteresowanie tarnogórzan w 2012 roku wywołał napis z datą i nazwiskiem, jaki pojawił się po remoncie na elewacji kamienicy przy ulicy Piłsudskiego 8. Kim był Jan Zacher, że doczekał się upamiętnienia na murze budynku?

Więcej…
 

Srebro i kunszt

Więcej…

Przejęcie Śląska w XVIII wieku przez państwo pruskie, co było wynikiem wojny z Habsburgami, stało się punktem zwrotnym w dziejach górnośląskiego przemysłu. Król Prus Fryderyk Wielki, świadomy znaczenia dla państwa kopalin użytkowych, podjął działania na rzecz podniesienia śląskiego górnictwa z wieloletniej zapaści. Dlatego w drugiej połowie wieku, minister Heinitz oraz przedstawiciele Izby Skarbowej i Kamery Wojennej, rozpoczynają działania na rzecz ponownego reaktywowania tarnogórskiego górnictwa i hutnictwa rudnego.

Więcej…
 

Tablica tarnogórskich kronikarzy

Na wikarówce przy kościele pw. św. Piotra i Pawła w czasie Gwarków odsłonięta zostanie tablica poświęcona Janowi Nowakowi i Carlowi Winklerowi – wielkim tarnogórskim kronikarzom.

Więcej…
 

Auta precz z Krakowskiej

Już w okresie międzywojennym główna miejska ulica Krakowska z wolna nabierała charakteru miejskiego deptaka. Postarali się o to kamienicznicy i radni

Więcej…
 


Strona 1 z 4